Spotkanie w Rimini pozwala głębiej poznać motywy, dla których mamy być chrześcijanami w naszej epoce, a także podjąć wyzwania i pytania, które nasze czasy stawiają wierze – czytamy w przesłaniu, jakie w imieniu Ojca Świętego wystosował do jego uczestników watykański sekretarz stanu.
Kard. Tarcisio Bertone obszernie wyjaśnia tegoroczny temat, który brzmi: „Poznanie jest zawsze wydarzeniem”. Zawiera on kluczowy dla organizatorów, czyli Ruchu Komunia i Wyzwolenie, termin, a mianowicie „wydarzenie”. Tym bowiem pojęciem założyciel ruchu ks. Luigi Giussani opisywał naturę chrześcijaństwa, podkreślając, że nie jest ono martwą doktryną, lecz wydarzeniem spotkania człowieka z Chrystusem.
To samo można też powiedzieć o ludzkim poznaniu – zauważa watykański sekretarz stanu. Nie jest ono bowiem neutralną obserwacją, lecz spotkaniem z przedmiotem badań. Dotyczy to nawet nauk przyrodniczych, w których „perspektywa obserwatora jest czynnikiem warunkującym wynik eksperymentu naukowego”. W konsekwencji tak zwana pełna obiektywność jest nierealna – zauważa kard. Bertone. Uczciwość intelektualna wymaga zatem postrzegania poznania właśnie jako wydarzenia, jako spotkania, w którym przyjmujemy przedmiot badań, pozwalamy mu się objawić. Tym samym dochodzimy do średniowiecznego powiązania poznania z miłością. By poznać, trzeba darzyć przedmiot swoistą „sympatią”. Kochać zaś to chcieć poznać. W ten sposób konstytuuje się niezniszczalna relacja między prawdą i miłością – czytamy w przesłaniu, jakie w imieniu Benedykta XVI wystosował do uczestników mityngu w Rimini kard. Tarcisio Bertone.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.