Neolityczna kamienna figurka sprzed około 5000 lat przedstawiająca ludzką postać została odkryta podczas wykopalisk na jednej z wysp archipelagu Orkadów w Szkocji - podaje serwis internetowy BBC News.
Odkrycia dokonano na neolitycznym stanowisku Links of Noltland na wyspie Westray, szóstej co do wielkości wyspie archipelagu Orkadów w północnej Szkocji.
Podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych pod kierunkiem Richarda Strachana, archeolog Jakob Kainz odkrył małą figurkę sprzed około 5000 lat wykonaną z piaskowca, przedstawiającą ludzką postać z zaznaczonymi częściami twarzy.
Znalezisko jest pierwszą neolityczną kamienną figurką przedstawiającą człowieka, odnalezioną na terenie Szkocji. Dwie figurki tego typu odnalezione zostały wcześniej w innych częściach Wielkiej Brytanii.
Figurka jest płaska, ma okrągłą głowę umieszczoną na ciele przedstawionym w kształcie rombu i wyraźnie zaznaczone części ludzkiej twarzy: czoło, oczy i nos, a wyryte w górnej części głowy linie mogą przedstawiać włosy.
Na piersi figurki umieszczone zostały symetrycznie dwa kółka, które mogą symbolizować kobiecy biust; po bokach ciała zaznaczone zostały ręce.
Na odwrotnej stronie figurki znajduje się regularny wzór krzyżujących się linii, który - zdaniem ekspertów - może symbolizować tkaninę kobiecego stroju.
Według archeologów, znalezisko ma - mimo niewielkich rozmiarów - nadzwyczajne znaczenie, gdyż jest najstarszym przedstawieniem ludzkiej twarzy, odnalezionym dotąd na terenie Szkocji.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.