Wieloletni osobisty sekretarz Jana Pawła II, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz nie liczy, że analiza materiałów przekazanych ostatnio z Włoch do katowickiego IPN pozwoli na poznanie całej prawdy o zamachu na papieża w 1981 r.
W poniedziałek IPN, prowadzący śledztwo w sprawie tego zamachu, poinformował o przekazaniu przez stronę włoską m.in. protokołów przesłuchań zamachowca, Ali Agcy, oraz trzech podejrzanych, którzy byli we Włoszech sądzeni w tzw. procesie bułgarskim. Analiza materiałów może być wstępem do wniosku o przesłuchanie Agcy przez polskich śledczych.
"Będąc w Rzymie słyszałem, i podzielam tę opinię, że proces Ali Agcy był procesem politycznym. Politykom zależało na tym, żeby ten proces zakończyć, bo przeszkadzał w różnych stosunkach międzynarodowych. Do prawdy się nie doszło. Być może po tych dokumentach, które zostały przekazane do IPN w Katowicach, będziemy wiedzieć coś więcej. Chociaż nie przypuszczam, że tam poznamy całą prawdę" - skomentował we wtorek kard. Dziwisz.
Podczas konferencji prasowej na Jasnej Górze metropolita przypomniał, że także o śmierci amerykańskiego prezydenta Johna F. Keneddy'ego do dziś nie wiadomo wiele. "Tak i tu są wielkie sekrety - co się za tym kryje, kto był tym, który zadecydował o śmierci Jana Pawła II. Bo to przecież był wyrok śmierci na Jana Pawła II" - powiedział kardynał.
Metropolita krakowski nie widział przekazanych z Włoch materiałów. "Jestem ciekawy, czy znajdzie się tam jakiś ślad prowadzący do tych, którzy faktycznie zdecydowali o zbrodni" - powiedział kard. Dziwisz, dodając, że nie przypuszcza, by ponowne przesłuchanie Ali Agcy zbliżyło śledczych do wyjaśnienia prawdy o zamachu.
"On (Agca - PAP) zmieniał swoje wypowiedzi, był zainteresowany trzecim sekretem fatimskim, gdy pytano go, kto go posłał () Sądzę, że jego wypowiedzi nie można wziąć na serio" - skomentował kardynał.
W sobotę rebelianci M23 przejęli kontrolę nad miastem Masisi w prowincji Kivu Północne.
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.