O poszanowanie środowiska naturalnego człowieka zaapelował Benedykt XVI podczas audiencji ogólnej 26 sierpnia w Castel Gandolfo. Wyraził przy tym swe poparcie dla planowanej na grudzień konferencji ONZ nt. zmian klimatycznych.
W swej katechezie Ojciec Święty nawiązał do kończących się wakacji, które stanowiły okazję do korzystania z „cennego daru stworzenia”. Przypomniał o różnych przejawach degradacji środowiska i klęskach naturalnych. Płynie stąd zgodny apel o poszanowanie przyrody i właściwy stosunek do środowiska. „Ziemia jest cennym darem Stwórcy, który nakreślił jej wewnętrzny ład, wskazując nam w ten sposób znaki orientacyjne, których winniśmy się trzymać jako zarządcy Jego stworzenia. Właśnie wychodząc z tej świadomości Kościół traktuje sprawy związane ze środowiskiem i jego ochroną jako ściśle związane z integralnym rozwojem ludzkim” – stwierdził papież.
Wyjaśnił, że Kościół nie tylko troszczy się o obronę ziemi, wody i powietrza danych wszystkim przez Stwórcę, ale przede wszystkim o ochronę człowieka przed zniszczeniem samego siebie. Benedykt XVI zauważył w związku z tym, że nadużywanie środowiska zaczyna się tam, gdzie Boga usuwa się na margines czy wręcz zaprzecza się Jego istnieniu. „Jeśli osłabia się relacja między człowiekiem a Stwórcą, materia jest sprowadzana do egoistycznego posiadania a cel istnienia człowieka - do pogoni za posiadaniem jak największej ilości rzeczy” – zauważył Ojciec Święty.
W związku z tym wskazał na ścisłe powiązanie kwestii ekologicznej z odpowiedzialnością człowieka, powołanego do aktywnego przekształcania środowiska. Nie może on jednak uważać się za absolutnego pana przyrody. „Człowiek jest raczej wezwany do odpowiedzialnego nią zarządzania, by ją chronić, korzystać z niej i kultywować, odnajdując zasoby niezbędne do godnego życia wszystkich ludzi” – zauważył papież. Przypomniał o ciążącym na ludzkości obowiązku przekazania nowym pokoleniom ziemi w stanie pozwalającym także im na godne zamieszkanie.
Ojciec Święty wezwał wspólnotę międzynarodową i poszczególne rządy, by uwrażliwiały społeczeństwa na szkodliwe sposoby korzystania ze środowiska oraz by potrafiły być solidarne z najsłabszymi regionami ziemi. „Niezbędna jest zmiana obecnego wzorca globalnego rozwoju, aby podjęto większą i szerszą odpowiedzialność wobec stworzenia: wymaga tego nie tylko zagrożenie środowiska, lecz także skandal głodu i biedy” – stwierdził Benedykt XVI.
Po wygłoszeniu katechezy papież streścił ją w głównych językach światowych, pozdrowił pielgrzymów z różnych krajów, m.in. Polaków w ich językach a na zakończenie audiencji odmówił z zebranymi modlitwę Ojcze Nasz i udzielił wszystkim błogosławieństwa apostolskiego.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.