Obawy co do wzrostu wpływów Al-Kaidy w Jemenie

Stany Zjednoczone, zaniepokojone rosnącymi wpływami Al-Kaidy w Jemenie, coraz silniej naciskają na władze tego kraju by dynamiczniej przeciwstawiały się takiemu zagrożeniu - twierdzą koła waszyngtońskie.

Jak podaje w czwartek agencja Associated Press, USA obawiają się, iż Jemen może stać się nową regionalną bazą terrorystów z organizacji Osamy bin Ladena. Stąd też Waszyngton rozszerzył akcję szkoleń jemeńskich sił do walki z terroryzmem a także poważnie bierze pod uwagę możliwość zwiększenia pomocy finansowej dla Sany czy sprzedaży Jemenowi amerykańskiego sprzętu wojskowego.

Cytowany przez agencję AP doradca ds. terroryzmu w Departamencie Stanu USA Shari Villarosa ocenia, że sytuacja pod względem bezpieczeństwa w Jemenie "znacznie się pogorszyła". "USA chce udzielić Jemenowi pomocy, ponieważ nie chcemy by ten kraj stał się drugim Afganistanem, gdzie Al-Kaida będzie mogła szkolić terrorystów, planować i dokonywać aktów terroru, wymierzonych przeciwko nam" - powiedział Villarosa.

W kilka dni po spotkaniu prezydenta Jemenu Alego Abdullaha Saleha z dowódcą sił USA na Bliskim Wschodzie generałem Davidem Petraeusem w końcu lipca, armia jemeńska przystąpiła do wielkiej operacji, której celem miały być kryjówki Al-Kaidy w kraju. Operacja trwała jednak tylko kilka dni - oddziały armii zamiast walczyć z terrorystami, zostały przerzucone do akcji przeciwko szyickim rebeliantom na północy kraju, gdzie sytuacja staje się coraz bardziej niestabilna.

Komórki Al-Kaidy w Jemenie i Arabii Saudyjskiej na początku roku zjednoczyły się w tzw. Al-Kaidę Półwyspu Arabskiego (AQAP) i zaczęły intensywnie rekrutować w tym regionie nowych bojowników. Do Jemenu miała przenieść się już część działaczy Al-Kaidy średniego szczebla z pogranicza pakistańsko-afgańskiego - pisze Associated Press.


«« | « | 1 | » | »»

TAGI| AL, JEMEN, KAIDA, TERRORYZM, USA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
7°C Niedziela
wieczór
5°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
5°C Poniedziałek
dzień
wiecej »