Przedstawiciele Kościoła mówią z uznaniem o działaniach społecznych zmarłego we wtorek senatora Edwarda Kennedy’ego. Jednocześnie wyrażają ubolewanie z powodu jego stanowiska w sprawie aborcji.
Pisząc o śmierci trzeciego z braci Kennedych „L’Osservatore Romano” przypomina, że od 1962 r. zasiadał on bez przerwy w amerykańskim senacie, reprezentując stan Massachusetts. Zaznaczono, że dwaj jego bracia - prezydent John oraz Robert zostali zamordowani w skrytobójczych zamachach.
Watykański dziennik podkreśla zasługi najmłodszego z braci Kennedych dla ochrony imigrantów, kontroli zbrojeń czy zapewnienia płacy minimalnej najuboższym mieszkańcom USA. „Niestety opowiadał się również za aborcją” – przypomina „L’Osservatore Romano”. Watykański dziennik zaznacza, że 10 lipca prezydent Barack Obama przekazał papieżowi osobisty list chorego na nowotwór polityka, w którym prosił on Benedykta XVI o modlitwę.
Arcybiskup Bostunu, kard. Sean P. O'Malley podkreślił, że przez niemal pół wieku senator Kennedy walczył w obronie ubogich, nieszczęśliwych i szukających lepszego życia. „Jego orędzie poniosą w swym życiu ci, którym służył” – stwierdził purpurat.
Natomiast kard. Roger M. Mahony wyraził ubolewanie z powodu śmierci wybitnego orędownika „ludzi pozbawionych możliwości wypowiadania się, bezsilnych i najbardziej potrzebujących”. Podkreślił, że zaangażowanie to wypływało z głębokiej wiary katolickiej.
„W ciągu wielu lat nie udało mi się jednak nakłonić go do obrony podstawowych praw jednej z najważniejszych grup naszego społeczeństwa – mianowicie nienarodzonych” – wyznał z goryczą metropolita Los Angeles. Kardynał zaznaczył, że Edward Kennedy zmagał się z tym problemem, a sam był przekonany, że wybitny polityk pewnego dnia dojdzie do przekonania, iż wszelkie działania na rzecz najbardziej potrzebujących muszą dotyczyć każdej osoby, zarówno ludzi już urodzonych jak jeszcze nienarodzonych.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.