Kard. Walter Kasper w Kamieniu Śl. o ekumenii, miłosierdziu i synodalności.
- Miłosierdzie stało się tematem podstawowym tego pontyfikatu. Pisząc swoją książkę, odkryłem, że w Piśmie Świętym jest bardzo wiele miejsc mówiących o miłosierdziu. Jezus bardzo dużo o nim mówi. Zebrałem to, zestawiłem i doszedłem do wniosku, że jest to centralny temat. Wszyscy jesteśmy skazani na miłosierdzie: jako jednostki, Kościoły i cały świat potrzebujemy Bożego miłosierdzia - mówił 28 maja w Kamieniu Śl. kard. Kasper o swojej książce „Miłosierdzie. Klucz do chrześcijańskiego życia”.
O tej właśnie książce - podarowanej przez kard. Kaspera w czasie trwania ostatniego konklawe - papież Franciszek podczas pierwszej niedzielnej modlitwy Anioł Pański powiedział: „Ta książka zrobiła na mnie duże wrażenie, bardzo duże... Kardynał Kasper uważa, że to słowo... że miłosierdzie zmienia wszystko. To najlepsze, co nas może spotkać”.
Kard. Kasper, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, był w Kamieniu Śl. gościem konferencji związanej z prezentacją „Encyklopedii ekumenizmu w Polsce (1964-2014)”.
To pionierskie dzieło (zaprezentujemy je w jednym z najbliższych wydań „Gościa Opolskiego”) jest efektem pracy czterech profesorów ekumenistów: o. Zdzisława Kijasa OFMConv (Rzym), ks. Zygfryda Glaesera (Opole) - organizatora konferencji w Kamieniu Śl., ks. Józefa Budniaka (Katowice-Cieszyn), ks. Tadeusza Kałużnego SCJ (Kraków). Jej wydanie stało się okazją do spotkania w Kamieniu duchownych i świeckich trzech wyznań.
Oprócz autorów byli tam m.in.: biskup opolski Andrzej Czaja, abp Alfons Nossol, bp Paweł Anweiler (Kościół ewangelicko-augsburski), bp Marian Niemiec (Kościół ewangelicko-augsburski). Kościół prawosławny był reprezentowany przez ks. mitrata Eustachego Stracha.
Bp Czaja, mówiąc o aktualnym stanie ekumenii w Polsce, przyznał, że „nieco przygasa entuzjazm” do gromadzenia się na modlitwę podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Stan światowej ekumenii opisał kard. Kasper, koncentrując się na dwóch ważnych wydarzeniach - synodzie panprawosławnym, który odbędzie się w czerwcu na Krecie, oraz obchodach 500-lecia reformacji.
Andrzej Kerner /Foto Gość Kardynał podpisuje swoją książkę "Miłosierdzie. Klucz do chrześcijańskiego życia" Zaznaczył, że katolicy mówią o wspominaniu tej rocznicy, nie jej świętowaniu. - Trzeba pamiętać, że reformacja związana jest z podziałem. A rozłamu w Kościele nie możemy świętować - mówił kardynał, podkreślając, że Marcinowi Lutrowi zależało na odnowieniu chrześcijaństwa. - Chciał wprowadzić coś, co my dzisiaj nazywamy nową ewangelizacją. To się wówczas nie udało - mówił kardynał.
- Myślę, że dla Kościoła katolickiego ważne jest, aby nasza koncyliarność i synodalność była wiarygodna, żebyśmy na tym mogli w drodze do jedności z innymi Kościołami bazować - powiedział kard. Kasper. Była to jedyna wzmianka, w której można było dostrzec echa bieżących, gorących komentarzy związanych z osobą kardynała i jego rolą podczas przygotowania i prac Synodu o Rodzinie oraz ich efekcie w postaci adhortacji „Amoris laetitia”.
- Jesteśmy jednym chrześcijańskim narodem, choć nie jesteśmy jeszcze zjednoczeni. Sytuacja świata jest tak trudna, że wspólne świadectwo wszystkich chrześcijan dążących ku jedności - która jest nie tylko modlitwą Jezusa, ale także zadanym nam zadaniem - powinno tę jedność w świecie potwierdzać - mówił kard. Kasper.
Tłumaczenie wypowiedzi kard. Kaspera (jak i całej konferencji) - ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.