Kościół katolicki w USA uzyskał watykańskie potwierdzenie dla zmian zawartych w nowym wydaniu „Katechizmu dla Dorosłych” dotyczących nauczania o stosunku do judaizmu.
Nowe sformułowanie wyjaśnia nauczanie Kościoła o przymierzu zawartym przez Boga z Żydami. W pierwszej wersji „Katechizmu dla Dorosłych” stwierdzano: „Przymierze, jakie Bóg zawarł za pośrednictwem Mojżesza z narodem żydowskim jest dla niego ważne na zawsze”. Natomiast tekst poprawiony odwołuje się do Katechizmu Kościoła Katolickiego (n. 839) i cytuje słowa z listu św. Pawła do Rzymian. Stwierdza się tam: „Do narodu żydowskiego, który wybrał Bóg, by jako pierwszy usłyszał Jego Słowo «należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice. Do niego należą praojcowie, z niego również jest Chrystus według ciała» (Rz, 4-5).
Episkopat USA zaznacza, że nowe sformułowanie „Katechizmu dla Dorosłych” nie jest zmianą nauczania Kościoła. Stanowi ono odzwierciedlenie prawdy, że wszelkie wcześniejsze przymierza zawarte przez Boga z Narodem Wybranym wypełnione są w Jezusie Chrystusie na mocy Nowego Przymierza zawartego poprzez Ofiarę Krzyżową. Katolicy wierzą, iż naród żydowski nadal żyje prawdą przymierza jakie Bóg zawarł z Abrahamem, i że Bóg jest nadal wierny wobec narodu żydowskiego. W związku z tym przypomniano naukę II Soboru Watykańskiego, który stwierdza, iż naród żydowski pozostaje „szczególnie umiłowany ze względu na przodków, albowiem Bóg nie żałuje darów i wezwania” (Lumen Gentium, n.16).
Watykańskie „recognitio” dokumentu oznacza, że jest on zgodny z nauczaniem Kościoła katolickiego.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.