Kraina myślącego serca

Odchodzący na emeryturę ordynariusz w homilii z okazji ingresu nowego biskupa opolskiego przedstawił charakterystykę diecezji, którą nazwał "krainą myślącego serca i kochającego rozumu".

Duszpasterska troska o mniejszości narodowe, ekumenizm i wspólne z lokalnymi władzami budowanie zdrowego patriotyzmu - to najważniejsze cechy charakteryzujące diecezję opolską według przechodzącego na emeryturę abp. Alfonsa Nossola. Dotychczasowy ordynariusz wygłosił w sobotę homilię podczas święceń biskupich i ingresu do katedry biskupa-nominata Andrzeja Czai.

W homilii arcybiskup-senior prosił wiernych, by szanowali nowego biskupa, a do niego samego apelował, by pamiętał, że został wzięty "z ludzi i dla ludzi".

Odchodzący na emeryturę ordynariusz przedstawił charakterystykę diecezji opolskiej, którą nazwał "krainą myślącego serca i kochającego rozumu". Przypomniał, że ziemia ta spełnia rolę pomostu między Wschodem i Zachodem. Jan Paweł II często przypominał mieszkańcom tej ziemi o ich twórczym wkładzie w dzieło jednoczenia Europy jako wspólnoty ducha, wspólnoty kultur i wartości. Europa musi bowiem nauczyć się oddychać obydwoma płucami. Abp Nossol podkreślał rolę Kościoła w tym procesie.

Przypomniał, że po wojnie, na te ziemie przybyli także ludzie z kresów wschodnich. Wszystkie tradycje, które stykają się tu stykają tworzą mozaikę "inności, która nie utożsamia się z obcością". - Autentyczną innością można się wzajemnie ubogacać i doprowadzić do wzajemnej wymiany darami - powiedział arcybiskup cytując Jana Pawła II. Przypomniał, ze przed 1940 roku języki polski i czeski nie były przez ówczesnych biskupów nazywane językami obcymi, lecz językami serca. Biskupi troszczyli się o opiekę duszpasterską w tych językach. Dlatego po 1989 roku również język niemiecki na tym terenie stał się językiem liturgicznym.

Arcybiskup podkreślił konieczność otaczania troską duszpasterską mniejszość niemiecką, romską i ukraińską, bo są one bogactwem lokalnego Kościoła. W tej trosce pomaga też otwarcie na ekumenizm. Ekumenizm jest bowiem - jak podkreślał Jan Paweł II - imperatywem chrześcijańskiego sumienia i drogą Kościoła. Abp Nossol mówił o wzajemnym ubogacaniu się duchowością Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego i Kościołów protestanckich.

Zdaniem abp Nossola, ważnym aspektem życia diecezji opolskiej jest również współpraca z lokalnymi władzami. - Cenię sobie wkład chrześcijańskich Kościołów w ogólne dobro ludzkiej woli, dobrej woli. - powiedział. Wydaje mi się również, że uczymy nasze społeczeństwo zdrowego patriotyzmu, który nie jest kształtem nienawiści, ale wciąż kształtem pogłębionej miłości - podkreślił abp Nossol po raz kolejny cytując Jana Pawła II.

Odchodzący na emeryturę arcybiskup podziękował diecezjanom za wsparcie i pomoc, jakich doświadczył w ciągu 32 lat posługi. Wyraził radość, że nowego biskupa zna od lat - ks. Czaja był uczniem abp. Nossola, to arcybiskup rekomendował do święceń kapłańskich, wysłał na studia, był recenzentem jego prac, a obecnie udziela mu święceń biskupich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  7°C Poniedziałek
  rano
  9°C Poniedziałek
  dzień
  10°C Poniedziałek
  wieczór
  8°C Wtorek
  noc
  wiecej »