Odchodzący na emeryturę ordynariusz w homilii z okazji ingresu nowego biskupa opolskiego przedstawił charakterystykę diecezji, którą nazwał "krainą myślącego serca i kochającego rozumu".
Duszpasterska troska o mniejszości narodowe, ekumenizm i wspólne z lokalnymi władzami budowanie zdrowego patriotyzmu - to najważniejsze cechy charakteryzujące diecezję opolską według przechodzącego na emeryturę abp. Alfonsa Nossola. Dotychczasowy ordynariusz wygłosił w sobotę homilię podczas święceń biskupich i ingresu do katedry biskupa-nominata Andrzeja Czai.
W homilii arcybiskup-senior prosił wiernych, by szanowali nowego biskupa, a do niego samego apelował, by pamiętał, że został wzięty "z ludzi i dla ludzi".
Odchodzący na emeryturę ordynariusz przedstawił charakterystykę diecezji opolskiej, którą nazwał "krainą myślącego serca i kochającego rozumu". Przypomniał, że ziemia ta spełnia rolę pomostu między Wschodem i Zachodem. Jan Paweł II często przypominał mieszkańcom tej ziemi o ich twórczym wkładzie w dzieło jednoczenia Europy jako wspólnoty ducha, wspólnoty kultur i wartości. Europa musi bowiem nauczyć się oddychać obydwoma płucami. Abp Nossol podkreślał rolę Kościoła w tym procesie.
Przypomniał, że po wojnie, na te ziemie przybyli także ludzie z kresów wschodnich. Wszystkie tradycje, które stykają się tu stykają tworzą mozaikę "inności, która nie utożsamia się z obcością". - Autentyczną innością można się wzajemnie ubogacać i doprowadzić do wzajemnej wymiany darami - powiedział arcybiskup cytując Jana Pawła II. Przypomniał, ze przed 1940 roku języki polski i czeski nie były przez ówczesnych biskupów nazywane językami obcymi, lecz językami serca. Biskupi troszczyli się o opiekę duszpasterską w tych językach. Dlatego po 1989 roku również język niemiecki na tym terenie stał się językiem liturgicznym.
Arcybiskup podkreślił konieczność otaczania troską duszpasterską mniejszość niemiecką, romską i ukraińską, bo są one bogactwem lokalnego Kościoła. W tej trosce pomaga też otwarcie na ekumenizm. Ekumenizm jest bowiem - jak podkreślał Jan Paweł II - imperatywem chrześcijańskiego sumienia i drogą Kościoła. Abp Nossol mówił o wzajemnym ubogacaniu się duchowością Kościoła rzymskokatolickiego, prawosławnego i Kościołów protestanckich.
Zdaniem abp Nossola, ważnym aspektem życia diecezji opolskiej jest również współpraca z lokalnymi władzami. - Cenię sobie wkład chrześcijańskich Kościołów w ogólne dobro ludzkiej woli, dobrej woli. - powiedział. Wydaje mi się również, że uczymy nasze społeczeństwo zdrowego patriotyzmu, który nie jest kształtem nienawiści, ale wciąż kształtem pogłębionej miłości - podkreślił abp Nossol po raz kolejny cytując Jana Pawła II.
Odchodzący na emeryturę arcybiskup podziękował diecezjanom za wsparcie i pomoc, jakich doświadczył w ciągu 32 lat posługi. Wyraził radość, że nowego biskupa zna od lat - ks. Czaja był uczniem abp. Nossola, to arcybiskup rekomendował do święceń kapłańskich, wysłał na studia, był recenzentem jego prac, a obecnie udziela mu święceń biskupich.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.