Rozpoczyna się wspólna Msza św.

Wspólna msza z udziałem biskupów z Polski i Niemiec rozpoczęła się w niedzielę rano w berlińskiej katedrze pod wezwaniem św Jadwigi. Na nabożeństwie, w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej, obecny jest prezydent Niemiec Horst Koehler.

Mszę odprawią ordynariusze Berlina i Warszawy, kardynał Georg Sterzinski i arcybiskup Kazimierz Nycz, a także współprzewodniczący polsko-niemieckiej grupy kontaktowej obu episkopatów: biskup tarnowski Wiktor Skworc oraz arcybiskup Bambergu Ludwig Schick.

W homilii biskupi zaapelują o kontynuację starań o pojednanie między Polakami a Niemcami oraz modlitwę o pokój na świecie.

Według opublikowanego w sobotę komunikatu Niemieckiej Konferencji Biskupów abp Schick ma przypomnieć o polsko-niemieckim procesie pojednania, zapoczątkowanym w 1965 roku wymianą listów pomiędzy episkopatami obu krajów. Wezwie, by przyznano się do "winy i błędów, które doprowadziły do II wojny światowej oraz miały miejsce po wojnie". "Polityka może być groźna dla pokoju, jeśli staje się nacjonalistyczna i nie ma na względzie dobra ludzi na całym świecie" - doda.

Według komunikatu biskup tarnowski Wiktor Skworc ma z kolei powiedzieć, że II wojna światowa "zniszczyła fundamenty człowieka i to, co on osiągnął". Dlatego Kościół w Niemczech i Polsce musi wspólnie "apelować o pokój dla nas i dla świata". Nie może popełnić błędu, polegającego na wyliczaniu ofiar i próbie zmierzenia cierpień w ten sposób - doda biskup Skworc.

Także warszawski arcybiskup Kazimierz Nycz wezwać ma do modlitwy "o pojednanie między niemieckimi a polskimi katolikami, między Polakami a Niemcami". "Wojna jest klęską autentycznego humanizmu i katastrofą całej ludzkości. Kraje europejskie są powołane do tego, by niestrudzenie szukać dróg do przyjaźni" - doda Nycz.

W zeszły wtorek, w związku z 70. rocznicą napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, przewodniczący episkopatów Polski i Niemiec abp Józef Michalik i abp Robert Zollitsch opublikowali wspólne oświadczenie, w którym potępili zbrodnie wojenne, a także wypędzenia, podkreślili działania budujące polsko-niemieckie pojednanie i zaapelowali o współpracę oraz budowanie wspólnej przyszłości.

„Zebraliśmy się w Berlinie przede wszystkim aby się wspólnie pomodlić za ofiary wojny, których liczby nie będziemy wyliczać. Modlimy się za ofiary tak po stronie polskiej jak i niemieckiej. Cierpienie człowieka ma zawsze konkretną twarz. Jest to modlitwa już bardzo zaawansowanych w pojednanie narodów” – powiedział KAI w Berlinie bp Wiktor Skworc, który podczas liturgii wygłosi homilię.

Przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec zaznaczył, że Msza św. w berlińskiej katedrze jest sprawowana w imieniu naszych episkopatów i naszych społeczeństw. Przypomniał, że w tej samej intencji modlą się zebrani w archikatedrze warszawskiej.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
16°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »