W intencji poległych i żyjących żołnierzy drugiej wojny światowej modlono się w niedzielę podczas uroczystej Mszy św. w katedrze św. Jana w Warszawie z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
„Trzeba się modlić, by Bóg dał nam siłę do przebaczania” – powiedział na początku liturgii bp Tadeusz Pikus. Dodał, że dotyczy to wydarzeń które miały miejsce zarówno 1 jak i 17 września 1939 roku.
Bp Pikus zaznaczył, że uczestnicy Mszy łączą się duchowo ze zgromadzonymi w tym samym czasie w katedrze w Berlinie, gdzie biskupi polscy i niemieccy sprawują liturgię w 70. rocznicę wybuchu wojny.
Przypomniał, ze zwykle takie wydarzenia jak ludobójstwo czy eksterminacja narodów wołają o pomstę do nieba, ale należy modlić się o siły do przebaczenia. „Módlmy się, o to, żeby zapanowało dobro i jedność pomiędzy nami, w naszych rodzinach i między narodami, zwłaszcza naszymi sąsiadami” – zaapelował na początku Mszy św. biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej.
Homilię wygłosił ks. infułat Zdzisław Król. Przypomniał, że w chwilach ważnych dla narodu polskiego, rodacy gromadzą się właśnie w tej świątyni - archikatedrze św. Jana w Warszawie. - Ten kościół jest szańcem wiary, ale był także barykadą powstańczą - przypomniał ks. Król, podkreślając, że wchodząc do archikatedry powinniśmy odczuwać dumę.
Wskazał na kilka postaci, które są upamiętnione w archikatedrze. Przede wszystkim na Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego - który w czasie wojny nie wahał się stanąć ramię w ramię z żołnierzami. "Jako żołnierz, ksiądz, biskupi i prymas ma wkład w historię narodu i jego drogi ku wolności" -zaznaczył ks. Król.
Kaznodzieja wspomniał też kard. Augusta Hlonda oraz abp. Feliksa Zygmunta Szczęsnego a także Adama Mickiewicza i ich przykład miłości do ojczyzny. Apelował, by nie zapominać o tysiącach żołnierzy i cywilów, którzy zginęli z dala od ojczyzny, nazywając ich świeckimi świętymi.
Na koniec zaznaczył, że możemy się cieszyć z wolności ojczyzny. Zaznaczył, że kombatanci, którzy będą brać udział w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej, powinni swoją postawą świadczyć o tym, że Polsce należy się sprawiedliwość dziejowa za ofiarę krwi i walkę o wolność nie tylko dla swojej ojczyzny, ale i dla świata.
Na liturgii obecni byli m.in. uczestnicy Światowego Zjazdu Polskich Kombatantów. Do Warszawy przybyli polscy weterani II wojny światowej z kraju i zagranicy, a także kierownicy urzędów odpowiadających za sprawy kombatanckie z Wielkiej Brytanii, Francji, USA, Kanady i Australii.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.