Kilkadziesiąt osób zabitych w nalotach

Kilkadziesiąt osób zginęło w piątek w intensywnych nalotach syryjskich sił powietrznych na opanowane przez rebeliantów dzielnice miasta Aleppo na północy Syrii. Według obrońców praw człowieka reżim użył ponownie siejących spustoszenie bomb beczkowych.

Korespondent AFP pisze z Aleppo, że sytuacja w mieście zamieniła się w piekło, a lotnictwo sił wiernych prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi prowadzi od rana naloty o "szaleńczej intensywności". O ich skali świadczy fakt, że dla bezpieczeństwa wiernych odwołano piątkowe modły w meczetach. Ulice drugiego co do wielkości miasta Syrii są wymarłe.

Według AFP, co najmniej 28 osób zginęło w wyniku eksplozji bomb beczkowych, czyli cylindrycznych pojemników wypełnionych materiałami wybuchowymi i metalowymi elementami, które są szczególnie śmiercionośne na gęsto zaludnionych obszarach.

Co najmniej 10 kolejnych osób zginęło w zaatakowanym z powietrza autobusie, który jechał jedyną drogą łączącą rebelianckie dzielnice ze światem zewnętrznym.

Szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka, Rami Abdel Rahman poinformował, że droga ta jest już praktycznie odcięta, bowiem celem ataku sił rządowych staje się każdy pojazd i człowiek usiłujący się nią przemieszczać. Oznacza to de facto całkowite oblężenie przez siły rządowe rebelianckich dzielnic Aleppo, gdzie mieszka ok. 200 tys. cywilów.

Aleppo, dawna gospodarcza stolica kraju, jest podzielona na dzielnice opanowane przez rebeliantów, położone na wschodzie, i dzielnice pod kontrolą sił rządowych w zachodniej części miasta.

Tymczasem amerykańska marynarka wojenna poinformowała, że piątkowych nalotów na cele Państwa Islamskiego dokonały m.in. samoloty bojowe, które wystartowały z lotniskowca USS Harry S. Truman znajdującego się na Morzu Śródziemnym. Nie sprecyzowano w komunikacie, czy cele te mieściły się w Syrii czy w Iraku.

Reuters zaznacza, że po raz pierwszy od wojny irackiej, która wybuchła w 2003 roku, amerykański lotniskowiec operujący na Morzu Śródziemnym wziął udział w operacji powietrzno-morskiej przeciwko celom na Bliskim Wschodzie. Okręt przypłynął na obecnie zajmowaną pozycję przez Kanał Sueski z rejonu działania amerykańskiej V Floty, czyli Morza Czerwonego, Morza Arabskiego i Zatoki Perskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAP, SYRIA, USA, WOJNA

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  19°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  18°C Czwartek
  dzień
  19°C Czwartek
  wieczór
  wiecej »