Od północy w Radomiu obowiązuje dwudniowa żałoba w związku z niedzielną katastrofą białoruskiego samolotu Su-27 podczas Air Show 2009, w której zginęło dwóch pilotów.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka radomskiego magistratu Ryszarda Kitowska, w niedzielę wieczorem nie odbył się zaplanowany plenerowy koncert zespołu Clezmers, a Miejski Ośrodek Kultury odwołał poniedziałkowy finał akcji "Lato 2009".
"Odbędą się zaplanowane na wtorek oficjalne uroczystości obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Miasto nie zamierzało organizować z tej okazji żadnych koncertów" - dodała Kitowska.
Flagi na instytucjach państwowych w mieście opuszczono do połowy.
Prezydent Radomia apeluje do przedsiębiorców, organizujących różne imprezy, o godne uczczenie śmierci pilotów i zastosowanie się do zarządzenia o żałobie.
W poniedziałek rano w radomskiej cerkwi pw. św. Mikołaja została odprawiona liturgia żałobna w intencji ofiar katastrofy, koncelebrowana przez ks. płk. Aleksego Andrejuka - prawosławnego dziekana Sił Powietrznych RP. W liturgii wziął udział m. in. dowódca Sił Powietrznych RP gen. broni Andrzej Błasik oraz przedstawiciele Ambasady Białorusi w Polsce.
Myśliwiec Su-27 spadł w niedzielę po południu w czasie pokazu akrobacji podczas drugiego dnia Air Show, zaledwie po kilku minutach od startu. W katastrofie zginęli doświadczeni lotnicy, z ponad 20-letnim stażem lotniczym. Jeden z pilotów - to zastępca operatywno-taktycznego dowództwa Sił Powietrznych i Wojsk Obrony Przeciwlotniczej Białorusi. Po katastrofie odwołano część pokazów.
Przyczyny wypadku bada specjalna polsko-białoruska komisja ekspertów. Jak poinformowała agencja AFP, śledztwo w sprawie katastrofy wszczęła też w poniedziałek białoruska prokuratura wojskowa. Ma ono dotyczyć "naruszenia przepisów lotu oraz przygotowań do lotu, w wyniku czego zginęły co najmniej dwie osoby".
Według oficjalnej białoruskiej agencji BEŁTA, ze wstępnych ustaleń wynika, że bezpośrednią przyczyną katastrofy Su-27 mogło być zderzenie z ptakiem.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.