Rocznice wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę, 20-lecie powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego i 30-lecie rejestracji Solidarności mają być okazją do pogłębienia wiedzy uczniów o historii najnowszej - informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, które nowy rok szkolny 2009/2010 ogłosiło Rokiem Historii Najnowszej.
W tej sprawie minister edukacji Katarzyna Hall opublikowała list otwarty w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
"Rok Historii Najnowszej ma pogłębić wiedzę uczniów o ważnych dla Polski wydarzeniach XX wieku" - powiedziała Hall w rozmowie z PAP. Dodała, że okazją do tego będzie wiele rocznic przypadających na najbliższy rok szkolny 2009/2010.
Wśród nich Hall wymieniła m.in. 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz agresji ZSRR na Polskę, 20-lecie powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej i 30-lecie podpisania Porozumień Sierpniowych i rejestracji Solidarności, a także 20-lecie przywrócenia samorządów lokalnych w Polsce.
"W ramach Roku Historii Najnowszej już 12 września nastąpi otwarcie pokonkursowej wystawy +Zdarzyło się w Polsce 20 lat temu+, na której młodzież szkolna zaprezentuje najlepsze prace plastyczne i hasła dotyczące przemian 1989 r., zakończonych powołaniem rządu Tadeusza Mazowieckiego" - zapowiedziała Hall.
Jej zdaniem, tak ważne rocznice jak powołanie pierwszego niekomunistycznego rządu po II wojnie światowej "powinno być okazją do tego, by w szkole, nauczyciele z uczniami, a w domach, rodzice z dziećmi rozmawiali o najnowszej historii".
Według minister edukacji, na współpracę MEN w ramach Roku Najnowszej Historii do tej pory zgodziły się m.in. Europejskie Centrum Solidarności i Centrum Edukacji Obywatelskiej, z którym - jak mówiła - będzie organizowany "jubileusz powstania samorządów w Polsce".
Hall podkreśliła, że podobne konkursy i wystawy, które będą dotyczyć wymienionych rocznic, MEN będzie organizował w ciągu całego roku szkolnego. Dodała, że harmonogram działań MEN w ramach Roku Historii Najnowszej zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych tygodni.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.