Zaledwie 22 proc. obywateli Rosji wie, że druga wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 napaścią Niemiec na Polskę - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu, który przeprowadziło Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM).
Dla ponad połowy (58 proc.) wojna rozpoczęła się w roku 1941, 5 proc. ankietowanych podało jeszcze inną błędną datę, 8 proc. przyznało się, że nie wie, a 7 proc. w ogóle nie odpowiedziało na to pytanie.
W badaniu zapytano też o przyczyny wybuchu drugiej wojny światowej. Można było wymienić nie więcej niż trzy powody. Najczęściej (47 proc.) wymieniano "dążenie Niemiec do wzięcia rewanżu za przegraną w pierwszej wojnie światowej". 30 proc. uznało, że przyczyną było "dążenie imperializmu światowego do nowego podziału kolonii i rynków".
18 proc. obwiniło o to państwa zachodnie, które "nie chciały stworzyć wraz z ZSRR systemu bezpieczeństwa zbiorowego", niemal tyle samo (17 proc.) uznało, że do wybuchu wojny przyczynił się wielki kryzys gospodarczy w latach 1929-1933.
O tym, że wojna rozpoczęła się w następstwie podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, który, jak pisze RIA-Nowosti, gwarantował Hitlerowi neutralność ze strony ZSRR, jest przekonanych 13 proc. ankietowanych.
10 proc. widzi przyczynę w polityce "ułagodzenia niemieckiego agresora, prowadzonej przez Wielką Brytanię i Francję". Za wariantem: "chęć ZSRR do rozpowszechnienia komunizmu w całej Europie" opowiedziało się 7 proc., a 6 proc. było zdania, że zawiniła Polska, która nie zgodziła się spełnić roszczeń terytorialnych Niemiec.
5 proc. podało jeszcze inne przyczyny, a 15 proc. w ogóle nie miało zdania na ten temat.
Sondaż przeprowadzono w dniach 22-23 sierpnia. W badaniu wzięło udział 1 600 osób. Błąd statystyczny nie przekracza 3,4 proc.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.