Reklama

Wyruszyli ze św. Maksymilianem

Procesją dziękczynną z pl. Piłsudskiego rozpoczęły sie obchody IX Dnia Dziękczynienia. W tym roku przebiega on pod hasłem "Chrzest darem Miłosierdzia".

Reklama

- Niech ta procesja będzie podziękowaniem Opatrzności za całe nasze życie, za wolność naszej ojczyzny, za to, co chcemy wypowiedzieć, i za to, czego nie potrafimy wymówić - mówił pod Krzyżem Papieskim na pl. Piłsudskiego bp Michał Janocha. Przypomniał, że wędrując po  ścieżkach ziemskiego życia, mówi się "dziękuję", co w języku Biblii znaczy to "Eucharistio".

W procesji są niesione relikwie św. o. Kolbe. - Św. Maksymilian został skremowany. Gdy przebywał w Niepokalanowie, fryzjer opatrznościowo przechował fragmenty jego brody, która jak wiemy była długa. Jej część znajduje się w relikwiarzu - wyjaśnia o. Tomasz Szymczak, franciszkanin z prowincji warszawskiej. I dodaje, że Rok Miłosierdzia jest doskonałą okazja do wprowadzenia relikwii św. o. Maksymiliana do Panteonu Wielkich Polaków. - Ostatni gest o. Kolbe w Auschwitz to gest miłosierdzia. W tym roku mija 75. lat od jego męczeńskiej śmierci. Dziś obchodzimy Dzień Dziękczynienia, a jak wiemy franciszkanie na nie stawiają - zauważa.

Z pl. Piłsudskiego wyruszyło ok. 1000 osób. Byli wśród nich wierni z całej Polski. - Nie mieliśmy do tej pory okazji iść w procesji dziękczynnej. Chcemy też dokładnie obejrzeć Świątynię Opatrzności Bożej - mówi Filip Łuczak z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego z Poznania.

Wyruszyli ze św. Maksymilianem   Agnieszka Kurek-Zajączkowska /Foto Gość Wierni modlą się, śpiewają pieśni, odmawiają Różaniec. Oprawę muzyczną zapewniają orkiestry z Zabrza, Przytyku, Radzymina i Nadarzyna - Pochodzę spod Radomia. Przyszłam, bo uważam, że to mój obowiązek. Jest mi bliski o. Maksymilian, bo był wielkim patriotą - wyjaśnia młoda dziewczyna.

- W Dniu Dziękczynienia uczestniczę co roku. Pomagam też w budowie świątyni w Wilanowie. Przyjeżdżam do niej średnio raz w miesiącu i patrzę, jak postępują prace. Moje serce raduje się, bo już niedługo zostanie otwarta - wyjaśnia Barbara Bratkowska z parafii MB Ostrobramskiej na warszawskim Bemowie.

Procesja przejdzie Traktem Królewskim na Pola Wilanowskie. Na ok. 1,5 km przed Świątynia Opatrzności Bożej, przy kościele oo. barnabitów, o godz. 11.00 do procesji dołączą biskupi, kapituły i zaproszeni goście. Będą też niesione relikwie pozostałych świętych i błogosławionych, których szczątki są już zainstalowane w Panteonie Wielkich Polaków. W południe na placu przed kościołem zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia. Będzie jej przewodniczył prymas Grecji i biskup Aten abp Sevastianosa Rossolatosa. Po liturgii dokonany zostanie Akt Zawierzenia i Dziękczynienia, a następnie relikwie św. o. Kolbe zostaną wprowadzone do Panteonu.

Ok. godz. 14 zostaną udostępnione atrakcje dla dzieci, a w Godzinie Miłosierdzia rozpocznie się koncert promujący artystów chrześcijańskich. Na scenie wystąpią: Beata Bednarz, zespół Armia, New Life’M, Moja Rodzina, Mały Chór Wielkich Serc oraz Góralska Orkiestra Dęta ze Skomielnej Czarnej. Dzień Dziękczynienia zakończy się o godz. 21.37 iluminacją świątyni. Uroczystości będą próbą generalną przed listopadowym otwarciem świątyni dla wiernych, a także przed poprzedzającymi Światowe Dni Młodzieży spotkaniami młodych w obrębie diecezji.

W całej Polsce 5 czerwca odbędzie się zbiórka ofiar na budowę Świątyni Opatrzności Bożej i sanktuarium.

Przeczytaj także: Naszym wrogiem jest sekularyzacja

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama