Stanęli w obronie nie tylko zaatakowanej ojczyzny, ale też chrześcijańskiego ładu i wartości bożych. Obrona tych wartości - honoru, wolności ojczyzny, braterstwa, nie ustała - mówił o obrońcach Westerplatte na porannych obchodach 70. rocznicy II wojny światowej meropolia gdański abp. Sławoj Leszek Głódź.
"Tyle godzin przebiegło od tamtej chwili na zegarze dziejów, a przecież pośród tych zdarzeń ta godzina - tu, na Westerplatte, ma miejsce trwałe, osobne, mocne i nie sposób tej godziny zapomnieć, nie sposób od niej się odwrócić" - powiedział też metropolita, przypominając zdarzenia, które miały miejsce na Westerplatte przed 70 laty.
"Są takie zdarzenia w dziejach narodów, jednym z nich jest to, co miało miejsce na Westerlatte, z którymi musi się zmierzyć każde pokolenie" - dodał abp Głódź.
We wtorek o godz. 4.45 na Westerplatte, 70 lat po pierwszych strzałach niemieckiego pancernika "Schleswig-Holstein", rozpoczęły się krajowe obchody rocznicowe, z udziałem premiera i prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Po południu odbędzie się druga część uroczystości rocznicowych na Westerplatte z udziałem zagranicznych gości, w tym premiera Rosji Władimira Putina i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Uroczystości otworzy prezydent Lech Kaczyński, głos zabrać ma także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, premier Donald Tusk, premier Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.