Kanclerz Niemiec Angela Merkel uważa, że zaufanie między Polską a Niemcami wzrasta, chociaż historia będzie zawsze odgrywać dużą rolę w stosunkach obu państw.
W wyemitowanej we wtorek rano rozmowie z programem "Morgenmagazin" telewizji ARD Merkel przestrzegła przed rozdrapywaniem ran, ale też zaznaczyła, iż powojenne wypędzenia Niemców z dzisiejszych zachodnich terenów Polski były niesprawiedliwością.
Niemiecka kanclerz weźmie udział w gdańskich uroczystościach w związku z 70. rocznicą II wojny światowej. Jak powiedziała, bardzo się cieszy, że jako kanclerz Niemiec jedzie w roli "partnera" do Polski, powiązanej z Niemcami "przyjaznymi relacjami, w których oczywiście historia obu naszych krajów nadal odgrywa dużą rolę". "Wiem, że z jednej strony RFN to dziś oczywiście nowe Niemcy, ale z drugiej strony wielu ran nie wolno ciągle rozdrapywać" - dodała. Pytana przez dziennikarza, czy zakończyła się "epokę lodowcowa", jaka w minionych latach panowała we współpracy z Polską, Merkel odparła, iż podjęto wiele ważnych kroków.
"Dla mnie bardzo istotne jest, że rozwijamy polsko-niemiecką wymianę młodzieży, przeprowadziliśmy w zeszłym roku polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe (...) trwają też prace nad polsko-niemieckim podręcznikiem do historii, jaki znamy już ze współpracy z Francją" - powiedziała.
Zdaniem Merkel te liczne działania przyczyniły się do "budowy zaufania, po częściowo trudnym okresie".
Porównując stosunki Niemiec z Francją i stosunki z Polską, kanclerz podkreśliła, że również w tym pierwszym przypadku nie można tracić z oczu doświadczeń historycznych. "W przypadku Polski jest tak, że w okresie zimnej wojny, przez system moskiewskiego komunizmu, mamy inne warstwy doświadczeń. Ale wielu kanclerzy, jak Willy Brandt, Helmut Kohl, wykonali ważną pracę, która prowadziła do tego, że zaufanie między Niemcami a Polską stopniowo rośnie" - oceniła szefowa niemieckiego rządu.
Merkel dodała również, że bardzo często rozmawiała z polskim premierem Donaldem Tuskiem o planowanym w Berlinie centrum, które upamiętni wysiedlenia Niemców.
"Zawsze powtarzałam, że nigdy nie odwrócimy kolejności przyczyny i skutków. Niemcy napadły na Polskę, wywołały II wojnę światową. Przysporzyliśmy światu ogromnych cierpień. 60 mln ofiar - trzeba to jeszcze raz mieć przed oczami. To była przyczyna" - zaznaczyła kanclerz Niemiec.
"Jednak także wypędzenie ponad 12 mln ludzi z byłych terenów Niemiec i dzisiejszych obszarów Polski było oczywiście niesprawiedliwością i to trzeba nazwać po imieniu" - powiedziała Merkel.
Podkreśliła, że Niemcy chcą również pamiętać o wysiłku integracji przesiedlonych i ich wkładzie w powojenną odbudowę państwa.
"Mamy unikalną szansę spotkać się w zjednoczonej Europie i rozmawiać o tych problemach w przyjaznej, koleżeńskiej i partnerskiej atmosferze" - dodała niemiecka kanclerz.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.