Stosunki między Polską i USA umacniają się

Stosunki między Polską i USA są bardzo dobre i umacniają się - podkreślili minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i szef Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA gen. James Jones po wtorkowym spotkaniu w Sopocie.

Gen. Jones, który przewodniczy delegacji USA podczas uroczystych obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zaznaczył, że przyjazd do Polski z tej okazji jest dla niego wielkim zaszczytem i honorem.

Politycy rozmawiali o stosunkach polsko-amerykańskich, wspólnej misji w Afganistanie, partnerstwie w walce z terroryzmem oraz strategicznej reformie NATO.

"Stany Zjednoczone podziwiają postęp, jaki Polska dokonała w krótkim czasie, cenią współpracę w zakresie bezpieczeństwa, deklarują chęć dalszego umacniania wspólnych interesów bezpieczeństwa, cenią wspólne partnerstwo, jeśli chodzi m.in. o walkę z terroryzmem i współpracę bilateralną" - podkreślił doradca prezydenta Obamy ds. bezpieczeństwa.

Generał przekazał też Sikorskiemu list prezydenta USA Baracka Obamy w związku z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Szef polskiej dyplomacji zapowiedział, że niezwłocznie przekaże list prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i premierowi Donaldowi Tuskowi.

Prezydent USA oświadczył w liście, że 1 września 1939 roku zapoczątkował wydarzenia, które przyniosły Polsce i innym krajom Europy lata tyranii i rozpaczy. "Ale jak zawsze w trudnych momentach swej bogatej historii Polacy podjęli walkę w obronie wolności i ojczyzny. Wraz z całym światem wspominamy dzisiaj ich odwagę i poświęcenie, dajemy świadectwo odwadze i poświęceniu tych, którzy stawili opór ciemiężcy" - podkreślił Obama.

Dziś - napisał Obama - Stany Zjednoczone i Polska są bliskimi sojusznikami, razem działają na rzecz sprostania globalnym wyzwaniom dla wspólnego bezpieczeństwa i pomyślności oraz wspierają fundamentalne prawa człowieka na całym świecie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  15°C Środa
  noc
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  18°C Środa
  wieczór
  wiecej »