CBOS podał wyniki najnowszego rankingu poparcia partii politycznych.
W sondażu CBOS na czele rankingu poparcia partii politycznych, z dużą przewagą nad konkurentami, sytuuje się Prawo i Sprawiedliwość - na jego kandydatów do Sejmu chce głosować 35 proc. zdeklarowanych wyborców; to o jeden punkt proc. mniej w stosunku do ostatniego badania z drugiej połowy maja.
Notowania obu najważniejszych ugrupowań opozycyjnych utrzymują się natomiast na podobnym poziomie - PO popiera obecnie 15 proc. (spadek o jeden punkt proc.), a Nowoczesną Ryszarda Petru - 14 proc. potencjalnych wyborców (poparcie bez zmian).
CBOS wskazuje ponadto, że po okresie słabszych notowań ruchu Kukiz'15 poparcie dla tej formacji wzrosło do 9 proc. (to o 3 punkty proc. więcej niż w drugiej połowie maja).
Do Sejmu weszłoby jeszcze SLD z 5 proc. poparciem (o 1 punkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu). Progu wyborczego nie przekroczyłoby za to PSL (2 proc. poparcia; o 3 punkty proc. mniej niż ostatnio). Zbyt mało zwolenników, by wprowadzić swych przedstawicieli do Sejmu mają obecnie także: Partia Razem oraz ugrupowanie KORWiN (po 3 proc.) - obie wartości bez zmian.
Według CBOS, zainteresowanie udziałem w hipotetycznym głosowaniu wyraża obecnie 64 proc. badanych (o 6 punktów więcej niż poprzednio).
Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) w dniach 2-9 czerwca 2016 roku na liczącej 1002 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski; preferencje partyjne wyliczono na próbie 640 osób.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.