Książki historyczne wychodzą na spotkanie

Po raz pierwszy w Krakowie zorganizowano specjalistyczne targi publikacji związanych z historią.

W trakcie "Spotkania z Książką Historyczną" które potrwa do niedzieli 12 czerwca, można przejrzeć i zakupić książki rozmaitych wydawnictw, które nie zawsze są dostępne w zwykłych księgarniach.

Pomysłodawcą jest Teodor Gąsiorowski, krakowski historyk i wydawca.

- W trakcie warszawskich Targów Książki Historycznej działających od 20 lat wielokrotnie pytano mnie, dlaczego nie ma podobnej imprezy w Krakowie. Nie mogą jej zastąpić krakowskie Targi Książki w EXPO Center, w których bierze udział wielu wydawców posiadających w swej ofercie publikacje o tematyce historycznej. Ich stoiska są bowiem rozproszone i często po prostu giną w tłumie zwiedzających -  powiedział T. Gąsiorowski z wydawnictwa historycznego "Barbara" które wraz ze Stowarzyszeniem NZS zorganizowało imprezę.

Na stoiskach swe publikacje prezentowało 15 wydawców. Na stoisku wydawnictwa "Barbara" wystawiono m.in. publikacje Krzysztofa Wojtyczy o historii harcerstwa polskiego, zeszyty "Małopolskiego Słownika Biograficznego Uczestników Działań Niepodległościowych 1939-1956", monografia prof. Piotra Franaszka "Jagiellończyk" o powojennej inwigilacji UJ przez bezpiekę.

Okazją dla uzupełnienia bibliotek domowych były również stoiska innych wydawców. Warszawskie Wydawnictwo DiG prezentowało monografie i zbiory źródeł genealogicznych oraz ciekawe pamiętniki. Związek Sybiraków wystawił m.in. 15 tomów wspomnień "Tak było... Sybiracy".

- To owoc wieloletnich prac Komisji Historycznej oddziału krakowskiego Związku Sybiraków. Namawialiśmy przy każdej okazji członków naszego związku do spisywania wspomnień z okresu ich deportowania przez władze sowieckie i pobytu na zesłaniu i w łagrach. Zaczęli pisać i przynosić. Gdy te rękopisy zajmowały już pół szafy, uznałam, że są tam mało użyteczne i czas je wydawać. Opracowane naukowo i wydawane w kolejnych tomach serii, są przejmującymi świadectwami doświadczeń zesłańczych i jednocześnie cennymi źródłami dla historyków. Miłośników przeszłości Krakowa może z kolei zaciekawić książka płk. Antoniego Ratyńskiego, w czasie II wojny światowej zesłanego przez władze sowieckie do obwodu Nowosybirskiego, "Sybiracy zesłańcy carscy związani z Krakowem" - powiedziała Aleksandra Szemioth, prezes oddziału krakowskiego Związku Sybiraków.

Zainteresowaniem cieszyły się również książki opublikowane przez oddziały Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Rzeszowie.

- Przez pewien czas wydawnictwa IPN z powodów biurokratycznych, były trudno dostępne w obiegu księgarskim. Tymczasem ciekawe książki ukazywały się nie tylko w Warszawie lecz również w innych ośrodkach. Dzięki odwiedzeniu stoisk na "Spotkaniu" kupiłem m.in. wydany Rzeszowie album o Adamie Doboszyńskim oraz książkę o emigracyjnych losach gen. Władysława Bortnowskiego - powiedział Dariusz Ligarski z Krakowa.

Uczestnicy "Spotkania" w ramach akcji "Książka za książkę" mają również okazję do wymiany przyniesionych ze sobą naukowych i popularno-naukowych książek historycznych na inne publikacje tego typu.

- Mamy nadzieję, że kolejne edycje "Spotkania" będą przyciągały coraz liczniej zarówno wydawców jak i miłośników książki historycznej – powiedział T. Gąsiorowski.

Problemem jest jednak oddalenie miejsca "Spotkania z Książką Historyczną w Krakowie" od centrum miasta. Do hotelu Best Western Premier przy ul. Opolskiej 14a gdzie odbywa się Spotkanie” najlepiej dotrzeć autobusem 130 z Dworca Głównego Zachód (wysiąść przy ul. Różyckiego i przez ul. Mehoffera dojść do Opolskiej) lub autobusem 172 jadącym z Bronowic Małych do nowohuckiej al. Przyjaźni (wysiąść na przystanku przy ul. Opolskiej).

Wstęp na "Spotkanie" kosztuje 5 zł, bilet ulgowy dla studentów i uczniów 2 zł, bilet rodziny (minimum jedno z rodziców i dziecko) 5 zł. Dla przedstawicieli mediów, bibliotekarzy i nauczycieli wstęp wolny, po uprzedniej rejestracji

12 czerwca, w ostatnim dniu "Spotkań", stoiska wydawców będą czynne od 10 do 12.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
wiecej »