Do Krakowa przyjeżdżają już przedstawiciele różnych religii świata, którzy wezmą udział w Międzynarodowym Kongresie dla Pokoju.
Jego organizatorem jest Archidiecezja Krakowska i rzymska Wspólnota św. Idziego. Honorowy patronat nad Kongresem objął prezydent RP Lech Kaczyński. Spotkanie nawiązuje do dziedzictwa Jana Pawła II – mówi kard. Stanisław Dziwisz.
„Ten kongres zatytułowaliśmy «Asyż w Krakowie», bo stoi on na przedłużeniu modlitewnego spotkania w Asyżu, które miało na celu modlitwę o pokój, zagrożony w tamtym okresie, modlitwę wszystkich religii – powiedział Radiu Watykańskiemu metropolita krakowski. – Jan Paweł II powiedział w Asyżu: «Pokój to warsztat pracy otwarty dla wszystkich». Tym warsztatem staje się w tym roku miasto Kraków i zaproszono wszystkie religie całego świata, które odpowiedziały pozytywnie i już przybywają do Krakowa”.
„Cieszę się zwłaszcza z obecności kard. Kaspera, który jest odpowiedzialny za jedność Kościoła, a także kard. Etchegaraya, który stał u początków idei Asyżu – dodał kard. Dziwisz. – Także Ojciec Święty będzie obecny w Krakowie poprzez Radio Watykańskie i telewizję, bo obiecał nam przesłać pozdrowienie, nawiązując do wspomnienia tego pierwszego spotkania w Asyżu zorganizowanego przez Jana Pawła II”.
Krakowskie spotkanie potrwa do 8 września. Obok liderów religijnych wezmą w nim również udział politycy, m.in. przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski czy ambasadorowie Polski i Izraela przy Stolicy Apostolskiej. W programie kongresu przewidziano także wizytę w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
Bilans ofiar może jednak się zmienić, bo wiele innych osób jest rannych.
Tradycja niemal całkowicie zanikła w okresie PRL-u. Dziś odżyła.