Ponad trzy tysiące osób przybyło wczoraj pod Bramę Trzeciego Tysiąclecia na Polach Lednickich, aby wziąć udział w Lednicy Seniora.
Lednica Seniora to czuwanie modlitewne dla ludzi starszych organizowane na wzór Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży.
Uczestnicy czuwania, które odbywało się jak czerwcowe spotkanie młodych pod hasłem „Rozpoznaj czas”, otrzymali te same lednickie symbole, co młodzież: „Brewiarz Lednicki” oraz butelkę z płaskorzeźbą przedstawiającą chrzest Jezusa w Jordanie.
„Przyjechaliśmy pomodlić się, pośpiewać i potańczyć, bo na Lednicy zawsze jest coś dla ducha i dla ciała. Tutaj człowiek dostaje wzmocnienie duchowe” – tłumaczyli uczestnicy spotkania z całego kraju, których nie odstraszyło zimno ani padający deszcz.
Nabożeństwo poprowadził twórca spotkań na Lednicy, dominikanin ojciec Jan Góra. W zaproszeniu skierowanym do osób starszych zakonnik napisał: „Któż tak jak Wy – drodzy seniorzy, zna wartość czasu! Przybądźcie na Lednicę, by przekazać młodym znaki czasu!”
Pielgrzymi wzięli udział we Mszy św., w nabożeństwie do Bożego Miłosierdzia i mogli nabrać wody z pobliskiego Jeziora Lednickiego, gdzie w 966 roku Mieszko I przyjął prawdopodobnie Chrzest Polski. Spotkanie zakończyło symboliczne przejście przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia.
Na czuwania modlitewne pod Bramę-Rybę przybywają co roku dziesiątki tysięcy młodych ludzi z całej Polski i zagranicy. Spotkaniom patronował od początku Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania. Zwyczaj ten przejął po nim Benedykt XVI.
Od kilku lat na Polach Lednickich w pierwszą sobotę września odbywają się również spotkania dla osób starszych, nazywane Lednicą Seniora, zaś na początku wakacji organizowana jest Lednica Malucha dla dzieci.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.