Iran gotowy do dialogu, ale nie zrezygnuje z atomu

- Iran jest gotowy do sprawiedliwego i logicznego dialogu ze światowymi potęgami, ale nie porzuci swojego programu nuklearnego - oświadczył w poniedziałek ultrakonserwatywny prezydent tego kraju Mahmud Ahmadineżad podczas konferencji prasowej w Teheranie.

Prezydent dodał, że Iran chce zaprezentować pakiet swoich propozycji grupie 5+1 składającej się z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii) oraz Niemiec. Zdaniem irańskiego przywódcy, pakiet ma dotyczyć współpracy przy "pokojowym wykorzystywaniu czystej energii atomowej", dostępnej dla wszystkich krajów, i zapobiegania rozprzestrzenianiu broni nuklearnej.

Ahmadineżad zaznaczył jednocześnie, że jego kraj będzie kontynuował prace związane z programem atomowym i nigdy nie będzie negocjował w sprawie swoich "oczywistych praw". "Będziemy kontynuowali naszą pracę w ramach światowych regulacji i w bliskiej współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA)" - przekonywał.

Irański prezydent nie podał żadnych konkretnych terminów, jednak według agencji Associated Press przekazanie pakietu propozycji może nastąpić jeszcze w tym tygodniu.

Prezydent USA Barack Obama dał Iranowi czas do końca września na rozpoczęcie rozmów o programie atomowy, w przeciwnym razie grożąc zaostrzeniem sankcji wobec tego kraju. Kraje zachodnie podejrzewają, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej, podczas gdy Teheran utrzymuje, że ma on charakter wyłącznie pokojowy i służy pozyskaniu energii elektrycznej.

Irański program nuklearny będzie tematem obrad rozpoczynającego się w poniedziałek w Wiedniu posiedzenia Rady Gubernatorów MAEA.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  15°C Wtorek
  noc
  9°C Wtorek
  rano
  16°C Wtorek
  dzień
  17°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »