Trosce o duchowy rozwój osób niepełnosprawnych poświęcony był II Kongres Osób Niepełnosprawnych diecezji legnickiej, który odbył się 28 i 29 sierpnia br. w Legnicy i Legnickim Polu. Spotkanie zostało przygotowane w 10 rocznicę I Kongresu, który miał miejsce w 1999 r., połączono je także z 10 diecezjalną pielgrzymką osób niepełnosprawnych.
Aktywność intelektualna
Dbałość o duchowy wzrost osób niepełnosprawnych to także naukowa refleksja nad życiem duchowym, religijnością, troska o intelektualna formację i zdobywanie wiedzy o problematyce niepełnosprawności. Tym zagadnieniom została poświęcona wykładowa część Kongresu. Zaproszeni prelegenci z Krakowa, Lublina i Bydgoszczy przedstawiali kwestie rozwoju duchowości i życia duchowego, rozwoju religijnego dziecka z niepełnosprawnością. Omówione zostały założenia katechezy osób autystycznych oraz temat miłości (eros i agape) jako najważniejszego motoru ludzkiego działania.
– Każdy posiada duchowość, lecz tylko chrześcijanin może mieć życie duchowe. Zamyka się ono w sakramentach, modlitwie i ascezie, jak powiedział ks. prof. Marek Chmielewski. To życie duchowe owocuje religijnością i wychowaniem, przynależnym przede wszystkim rodzinie. Pani dr Maria Kościółek przypomniała nam, że wszelkie inne instytucje, również w odniesieniu do osób niepełnosprawnych, mają jedynie zadanie wspierające rodzinie. Wychowanie wyrasta z miłości, w której eros staje się przyczyną agape. Wiedzę na ten temat uporządkował nam prof. Andrzej Wojciechowski. Miłość zaś popycha nas do budowania mostów i spotykania się na nich. O tym z kolei opowiadał ks. dr hab. Andrzej Kiciński – podsumował obrady ks. dr Sławomir Stasiak, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej.
Do przedstawienia swojej działalności i przedsięwzięć na rzecz osób niepełnosprawnych zostały poproszone organizacje pozarządowe i fundacje. Broszury, poradniki, informatory i ulotki mogli otrzymać uczestnicy Kongresu. Wśród prezentowanych materiałów znalazły się publikacje Polskiego Związku Niewidomych, Cichych Pracowników Krzyża, Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Stowarzyszenia Przyjaciół „Integracji”, Stowarzyszenia „Ognisko”, Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przyjaciel”. Na szczególna uwagę zasługiwał poradnik „Kiedy jesteśmy rodzicami dziecka niepełnosprawnego” opracowany przez psychologów i pedagogów oraz rodziców dzieci niepełnosprawnych. O organizowanych akcjach z zakresu profilaktyki zdrowotnej i promocji zdrowia (białaczka, pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu) informowały ulotki i plakaty Fundacji Urszuli Jaworskiej i Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”.
– Wydawnictwo „Znak” od 5 lat zajmuje się tematyką niepełnosprawności. Zaczęliśmy od autobiografii Ewy Błaszczyk „Wejść tam nie można”, potem była książki Anny Dymnej „Warto mimo wszystko” i kolejne publikacje poświęcone osobom niepełnosprawnym – mówi Dorota Król z wydawnictwa, – Nasza ostatnia pozycja to książka „Każdy ma swoje Kilimandżaro” – relacja z wyprawy Jasia Meli i innych osób niepełnosprawnym, którzy wspólnie z nim zdobywali najwyższy szczyt Afryki.
Jak wyjątkowy jest każdy człowiek i przejawy jego dobrych działań, tak wyjątkowe były tegoroczne kongresowe prezentacje. Stanowiły niepodważalny dowód na to, że niepełnosprawność nie ogranicza rozwoju duchowego człowieka. Nierzadko nawet wyzwala potężne pokłady energii, które znajdują ujście w artystycznej twórczości, intelektualnej formacji, pokonywaniu ograniczeń i trudności i prowadzeniu normalnego codziennego życia przez osoby niepełnosprawne.
„Krzeszów” w Legnickim Polu
Od 10 lat niepełnosprawni pielgrzymi wędrowali do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej do Krzeszowa na diecezjalną pielgrzymkę. W tym roku Matka Boża nawiedziła ich w Legnickim Polu w cudownym obrazie krzeszowskim. Drugi dzień Kongresu odbywał sie jako 10 pielgrzymka osób niepełnosprawnych.
Mszę św. odprawił inicjator spotkań osób niepełnosprawnych w diecezji biskup Stefan Regmunt, ordynariusz zielonogórsko – gorzowski, który jako biskup pomocniczy w Legnicy zorganizował duszpasterstwo niepełnosprawnych.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.