Reklama

Dotyk miłości zatrzymany w kadrze

Trosce o duchowy rozwój osób niepełnosprawnych poświęcony był II Kongres Osób Niepełnosprawnych diecezji legnickiej, który odbył się 28 i 29 sierpnia br. w Legnicy i Legnickim Polu. Spotkanie zostało przygotowane w 10 rocznicę I Kongresu, który miał miejsce w 1999 r., połączono je także z 10 diecezjalną pielgrzymką osób niepełnosprawnych.

Reklama

Każda procesja darów jest wyjątkowa, ale tę z pewnością szczególnie zapamiętają państwo Joanna i Jarosław z Bolesławca, idący jako młoda para, która tydzień wcześniej zawarła związek małżeński. Procesję zamykała druga para małżonków z Bolesławca – państwo Jadwiga i Stanisław Bobkowie, obchodzący 40 rocznicę ślubu. Przed błogosławieństwem kończącym liturgię osoby niepełnosprawne oddały w Bożą opiekę swoje życie, kłopoty i radości. Akt zawierzenia odczytali podopieczni Zakładu Opiekuńczo Leczniczego Jaszkotle.

Pielgrzymkową tradycją są występy orkiestr i zespołów podczas wspólnego posiłku. W tym roku dodatkową atrakcją była okazja do przejażdżki konną bryczka i możliwość obejrzenia meczu siatkówki rozegranego przez osoby niepełnosprawne ruchowo z osobami niesłyszącymi.

Przyjaciel to brzmi dumnie
Od kilku lat Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych nagradza tych, których bezinteresowna praca na rzecz osób niepełnosprawnych i okazywana im życzliwość i serce zasługują na szczególne uznanie. Wśród tegorocznych laureatów wyróżnienia „Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych” znaleźli się księża, samorządowcy, siostry zakonne, przedsiębiorcy, urzędnicy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Tytuł „Super – Przyjaciela osób Niepełnosprawnych” został przyznany biskupowi seniorowi Tadeuszowi Rybakowi. Ks. biskup od początku istnienia diecezji inicjował działania służące niesieniu pomocy potrzebującym, w tym niepełnosprawnym i chorym.

Wyróżnienie otrzymał także ks. biskup Stefan Regmunt. Prezes Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Tadeusz Krasoń i poseł Sławomir Piechota wręczyli ks. biskupowi statuetkę niepełnosprawnych krasnali, które symbolizują przełamywanie barier i otwartość na drugiego, potrzebującego człowieka.

Kulig w środku lata, czyli „Skaldowie”
Kongresowe świętowanie zakończył żywiołowy występ „Skaldów”. Zebranych przed sceną nie trzeba było zachęcać do zabawy. W rytm znanych przebojów – „Agata – sałata”, „Kulig”, czy „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma” tańczyły pary i większe, osoby na wózkach i o kulach, formowały się „pociągi”, a w pracy zespołowi pomagało nawet kilku zapalonych „dyrygentów”. Ciepło szło nie tylko z nieba, na twarzach widać było uśmiechy, radość towarzyszyła obu kongresowym dniom. Pielgrzymkowi weterani cieszyli się ze spotkania, a ci, którzy pojawili się pierwszy raz, już dziś obiecują przyjechać za rok (nawet z Niemiec) do Krzeszowa na 11 pielgrzymkę.

Kongres to dzieło wielu osób, instytucji, organizacji, m. in. Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych diecezji legnickiej z ks. biskupem Markiem Mendykiem na czele, Caritas diecezjalnej, Akcji Katolickiej, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, samorządów, przedsiębiorców. Finansową pomoc na jego przygotowanie przekazał Państwowy Fundusz Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych. Dzięki życzliwości tak wielu środowisk można było przyjąć i ugościć na Kongresie ok. 4000 uczestników. To dwudniowe spotkanie pozwoliło ponownie zastanowić się nad miejscem i rolą osób niepełnosprawnych w Kościele i społeczeństwie. Było okazją do pokazania, jak wielkie bogactwo duchowe mają w sobie ludzie słabi, chorzy, niepełnosprawni i jak pięknie potrafią sie tym bogactwem dzielić z innymi.
 

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
4°C Niedziela
dzień
5°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama