Do modlitwy w obronie życia wzywa w specjalnym przesłaniu do wiernych archidiecezji metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz. Przesłanie ma być odczytane w najbliższą niedzielę, 13 września we wszystkich kościołach na terenie archidiecezji.
W przesłaniu udostępnionym w piątek PAP, abp Nycz pisze, że kieruje je do wiernych w związku z kończącym się za trzy miesiące rokiem jego pracy duszpasterskiej pod hasłem "Otoczmy troską życie".
"Chcemy, aby owocem tego programu duszpasterskiego było uwrażliwienie Kościoła i społeczeństwa na potrzebę ochrony życia we wszystkich jego przejawach. W obliczu licznych zagrożeń życia ludzkiego i trwającej debaty publicznej zmierzającej do ustanowienia prawa porządkującego kwestie bioetyczne (in vitro) pragnę, aby w Kościele warszawskim trwało codzienne modlitewne czuwanie, będące wsparciem ludzi dobrej woli, zabiegających o poszanowanie życia ludzkiego od poczęcia, aż do naturalnej śmierci" - napisał w przesłaniu metropolita warszawski.
Hierarcha zwraca się do wszystkich wiernych z prośbą, aby w powyższych intencjach ofiarowali swoje prywatne modlitwy i wyrzeczenia.
Abp Nycz podkreśla jednocześnie, że w ważnych momentach życia Kościoła wierni zawsze gromadzili się przy Chrystusie Eucharystycznym, aby przedstawiać Mu problemy i wypraszać na ten moment dziejów konieczne łaski. "I dziś jest taka potrzeba" - uważa hierarcha.
Metropolita zwraca się też z apelem, aby w dniach od 13 września do 29 listopada, tj. pierwszej niedzieli adwentu we wszystkich parafiach wierni gromadzili się na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem w powyższych intencjach.
Abp Nycz informuje też, że dla Warszawy centralnym miejscem modlitwy adoracyjnej ustanowił kościół Sióstr Wizytek pw. Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi przy Krakowskim Przedmieściu. W tym kościele modlitwa adoracyjna będzie trwała przez cały tydzień z wyjątkiem niedziel.Poza tym całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu będzie odbywała się w poszczególne dni tygodnia w 12 wyznaczonych kościołach warszawskich.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.