Chrześcijańska odpowiedzialność w obliczu kryzysów to główny temat tegorocznej, IX Międzynarodowej Konferencji „Rola Kościoła katolickiego w procesach integracji europejskiej”.
Konferencja rozpoczęła się 11 września w Krakowie-Tomaszowicach. W dwudniowych obradach biorą udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz, premier RP Donald Tusk i prezydent Lech Wałęsa.
„Troska o sprawy społeczne i gospodarcze jest troską o człowieka, który – uwikłany w doczesne problemy ekonomiczne – dąży do osiągnięcia zbawienia wiecznego” - powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas otwarcia konferencji. Podkreślił, że chrześcijańska odpowiedzialność w obliczu kryzysów to problem ważny w kontekście kryzysu gospodarczego świata. Dodał, że Kościół nie może głosić Ewangelii w oderwaniu od świata doczesnego i codziennych problemów człowieka, dlatego podejmując sprawy społeczne Kościół nie wychodzi poza swą misję, gdyż pochyla się nad człowiekiem w jego problemach ekonomicznych, społecznych i kulturowych. Przypomniał mechanizmy antropologiczne, które leżą u podstaw wszelkich kryzysów, a więc nastawienie na posiadanie, a nie dzielenie się dobrami materialnymi i napięcie między „być” a „mieć”. „Walka z kryzysem polega na głębokiej przemianie stosunków między narodami, potrzebie solidarności między bogatymi i ubogimi oraz odniesieniu spraw gospodarczych do sumienia człowieka.
Metropolita krakowski zaznaczył, że debata nad rolą Kościoła katolickiego w procesach integracji europejskiej jest ciągle potrzebna, by „Europa mogła oddychać dwoma płucami i stwarzać równe szanse dla wszystkich”.
IX Międzynarodowa Konferencja z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” odbywa się 11-12 września w Krakowie-Modlnicy, w Centrum Konferencyjnym „Dwór w Tomaszowicach”. W programie pierwszego dnia obrad jest także rozmowa Jacquesa Santera, prezesa Fundacji Roberta Schumana w Luksemburgu, z prezydentem Lechem Wałęsą pt. „20 lat nowej Europy”. Na temat wyzwań wobec kryzysu politycznego dyskutować będą ks. prałat dr Bernard Felmberg, pełnom PAP/Jacek Bednarczyk Były prezydent RP Lech Wałęsa oraz pełnomocnik prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego, prof. Władysław Bartoszewski podczas Konferencji ocnik Rady Kościoła Ewangelickiego Niemiec przy Republice Federalnej Niemiec i Unii Europejskiej, Josef Daul, przewodniczący Frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, Mikołaj Dowgielewicz, sekretarz Stanu w UKIE, Ria Oomen-Ruijten, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz prof. Gerard Pillay, wicekanclerz i rektor Liverpool Hope University. Piątkowe obrady zakończą się Mszą św. w Kaplicy św.Kingi w Kopalnii Soli „Wieliczka”, podczas której homilię wygłosi kard. Stanisław Ryłko.
W sobotę uczestnicy konferencji będą dyskutować na temat kryzysu gospodarczego. Głos zabiorą Janusz Lewandowski - poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Leszek Balcerowicz, Werner Langen - poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Georg Milbradt, były rremier Saksonii, Othmar Karas - wiceprzewodniczący Frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim. Ostatnia sesja poświęcona będzie wyzwaniom wobec kryzysu komunikacji. Referat wprowadzający wygłosi prof. Jan Miodek, a w dyskusji zabiorą głos Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ks. Adam Boniecki, redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego, dr Michel Ebner, poseł do Parlamentu Europejskiego, abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.
Organizatorami IX Międzynarodowej Konferencji z cyklu „Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej” są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Fundacja im. Roberta Schumana w Luksemburgu, Fundacja Konrada Adenauera oraz Frakcja Europejskiej Partii Ludowej.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.