Amerykanin Greg Burke będzie od 1 sierpnia nowym dyrektorem biura prasowego Watykanu - ogłoszono w poniedziałek w komunikacie. Po 10 latach odchodzi z tego stanowiska ksiądz Federico Lombardi.
Burke - były wieloletni korespondent amerykańskich mediów w Rzymie, między innymi telewizji Fox News - był dotąd zastępcą dyrektora biura prasowego Watykanu. Nową funkcję zacznie pełnić 1 sierpnia, a więc dzień po powrocie papieża Franciszka z Polski.
Papież przyjął rezygnację złożoną przez księdza Lombardiego - podało biuro prasowe.
Wicedyrektorem Franciszek mianował hiszpańską dziennikarkę Palomę Garcíę Ovejero. Po raz pierwszy kobieta zajmuje tak ważne stanowisko w strukturze watykańskiego biura prasowego.
Obecnie z inicjatywy papieża Franciszka trwa reforma watykańskich mediów i służb informacyjnych.
Greg (Gregory Joseph) Burke urodził się 8 listopada 1959 r. w Saint Louis. Po ukończeniu liceum jezuickiego, studiował literaturę porównawczą na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, specjalizując się w dziennikarstwie. Wstąpił wówczas jako numerariusz do Opus Dei.
Pracował dla United Press International w Chicago, dla agencji Reuters i dla tygodnika „Metropolitan”, a w końcu został rzymskim korespondentem katolickiego tygodnika „National Catholic Register”.
W 1990 r. rozpoczął współpracę z tygodnikiem „Time” - był jego korespondentem w Rzymie, gdy tygodnik ogłosił św. Jana Pawła II Człowiekiem Roku 1994. W 2001 r. rozpoczął pracę dla telewizji Fox News, jako jej rzymski korespondent.
W 2012 r. został zatrudniony w Sekcji ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej jako doradca ds. komunikacji, a trzy lata później papież Franciszek mianował go wicedyrektorem watykańskiego Biura Prasowego. Oprócz języka angielskiego, zna włoski, hiszpański i francuski.
Z kolei Paloma García Ovejero urodziła się w Madrycie 12 sierpnia 1975 r. Po studiach dziennikarskich na tamtejszym uniwersytecie Complutense, zdobyła magisterium ze studiów baskijskich, a później na Uniwersytecie Nowojorskim specjalizowała się w strategiach zarządzania i komunikacji społecznej.
Od 1998 r. pracowała w hiszpańskim radiu Cadena Cope jako redaktor, prowadząca audycje i redaktor naczelny. W 2012 r. została korespondentką w Rzymie i Watykanie, współpracując także z różnymi telewizjami i czasopismami. Oprócz hiszpańskiego, zna angielski, włoski i chiński.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.