Najwcześniej w przyszłym lub w 2011 roku będzie można określić, kiedy Polska spełni kryteria przyjęcia euro - powiedział podczas spotkania z dziennikarzami wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro Ludwik Kotecki.
Jego zdaniem, precyzyjne określenie daty jest obecnie niemożliwe. "Celem rządu jest stworzenie warunków do jak najszybszego przyjęcia euro" - zapewnił Kotecki.
"Trzeba być gotowym. Być może przyszły rok, być może rok 2011 pozwolą określić w sposób lepszy i bardziej dokładny, obarczony mniejszymi ryzykami te perspektywy" - dodał. Zaznaczył, że przygotowania praktyczne do wejścia do strefy euro będą kontynuowane.
Wiceminister poinformował ponadto, że projekt rozporządzenia powołującego m.in. Narodowy Komitet Koordynacyjny do Spraw Euro, Radę Koordynacyjną oraz Międzyinstytucjonalne Zespoły Robocze do Spraw Przygotowań do Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską omawiany był w poniedziałek na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów, skąd został skierowany do rządu.
Zgodnie z uchwaloną przez rząd w październiku ub.r. "Mapą drogową przyjęcia euro przez Polskę", instytucje te miały zacząć funkcjonować w pierwszym kwartale 2009 r. Później resort finansów zapowiadał, że rozporządzenie powinno zostać przyjęte przez rząd w sierpniu.
Komitet ma podejmować strategiczne decyzje związane z przygotowaniem Polski do przystąpienia do strefy euro, inicjować przygotowania i monitorować postęp prac. Pierwotnie w składzie Komitetu miało nie być nikogo z Narodowego Banku Polskiego. Jak powiedział dziennikarzom wiceminister Kotecki, obecna wersja dokumentu przewiduje, że NBP uzyska stanowiska "współprzewodniczących" Komitetu i Rady oraz przewodniczących i członków Zespołów Roboczych.
Do zadań Rady należeć będzie monitorowanie ewentualnych zagrożeń towarzyszących procesowi wprowadzania euro oraz koordynacja prac zespołów. Wśród tych ostatnich znajdą się zespoły do spraw: Makroekonomicznych; Dostosowań Prawnych; Administracji Publicznej, Sektora Finansowego i Stabilności Finansowej; Przedsiębiorstw Niefinansowych, Interesów Konsumentów, Strategii Komunikacyjnej.
Funkcjonowanie nowych instytucji w latach 2009-2010 ma kosztować budżet 450 tys. zł, ale suma ta nie uwzględnia wydatków na działania informacyjne.
Zgodnie z zapowiedziami resortu finansów we wrześniu powinny zostać przyjęte ramy strategiczne narodowego planu wprowadzenia euro w Polsce. Wcześniej planowano, że będą one gotowe w lipcu br.
"Wydaje się, że ramy strategiczne zostaną opublikowane zaraz po powołaniu struktur organizacyjnych i przeprowadzeniu konsultacji przez te struktury" - powiedział Kotecki.
Ramy mają być oparte na badaniach przeprowadzonych przez Narodowy Bank Polski do stworzenia raportu banku centralnego na temat wprowadzenia euro w Polsce. Powinny zostać uzgodnione z międzyinstytucjonalną strukturą organizacyjną.
Ramy strategiczne mają się składać z trzech części. Pierwsza będzie zawierać bilans kosztów i korzyści przyjęcia euro przez Polskę oraz informacje o tym, czy euro w krótkim i długim okresie będzie korzystne dla obywateli i gospodarki. Druga część ma dać odpowiedź na pytanie, jak wprowadzić euro w Polsce. Najważniejszym dokumentem będzie harmonogram działań przygotowawczych do przyjęcia euro przez Polskę. Ma on wskazać obszary, w których należy dokonać przygotowań i kroki, jakie Polska musi podjąć w przygotowaniach do przyjęcia wspólnej waluty.
Zgodnie z przyjętym w październiku ub.r. przez rząd harmonogramem wprowadzania euro w Polsce, nasz kraj miał przyjąć wspólną walutę w 2012 r. Latem tego roku rząd jednak wycofał się z tego planu i jak dotąd nie podał nowej daty.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.