Reklama

Prawosławni obchodzą święto Narodzenia NMP

Wierni obrządku wschodniego obchodzą dzisiaj Narodzenie Najświętszej Marii Panny (Rożdżestwo Preswiatoj Bogorodicy).

Reklama

To pierwsze z dwunastu wielkich świąt od początku roku cerkiewnego rozpoczynającego się pierwszego września. Zwierzchnik cerkwi prawosławnej w Polsce, metropolita Sawa, będzie przewodniczył uroczystościom związanym ze świętem parafialnym Narodzenia Bogurodzicy w Bielsku Podlaskim.

Nieruchome święto poświęcone jest „początkowi naszego zbawienia”, narodzinom Bożej wybranki mającej stać się Matką Zbawiciela. Ustanowione około IV wieku. Hymny na to święto napisali między innymi św. Andrzej z Krety, św. Jan Damasceński oraz św. Józef Studyta.

Narodzenie Najświętszej Marii Panny ma jeden dzień przedświąteczny i cztery poświąteczne. Pierwszy z poświątecznych dni jest poświęcony pamięci Joachima i Anny, którzy nazywani są „Bogootcami” i których orędownictwo za nas wyrażane jest w każdym „otpuście” wszystkich nabożeństw cerkiewnych. W przeddzień święta odprawiane jest w cerkwiach całonocne czuwanie (wsienoszcznoje bdienije) z litiją. Na utrenii (jutrzni) w kanonie cerkiew wspomina okoliczności narodzenia Maryi, składa hołd jej rodzicom i dziękczynienie Bogu. Podkreśla, iż w jej osobie ludzkość osiągnęła taki stopień czystości i doskonałości, że możliwe stało się wcielenie Syna Bożego.

Prawosławne kalendarium kościelne rozpoczyna się 1 września. W tym dniu cerkiew składa Bogu dziękczynienie za wszystkie dobrodziejstwa i łaski oraz prosi o dalsze błogosławieństwo. Największe pośród wszystkich świąt to Zmartwychwstanie Pańskie. Drugi co do ważności jest cykl dwunastu wielkich świąt, wymienianych zwykle w następującej kolejności: Narodzenie Bogarodzicy (8/21 września), Podwyższenie Najczystszego i Życiodajnego Krzyża Pańskiego (14/27 września), Wprowadzenie Bogarodzicy do Świątyni (21 listopada/4 grudnia), Chrzest Pański w Jordanie (Objawienia Pańskie) (6/19 stycznia), Boże Narodzenie (25 grudnia/7 stycznia), Spotkanie Pańskie (Ofiarowanie Chrystusa w Świątyni) (2/15 lutego), Zwiastowanie Najświętszej Marii Pannie (25 marca/4 kwietnia), Wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy (Niedziela Palmowa), Wniebowstąpienie (40 dni po święcie Zmartwychwstania), Pięćdziesiątnica (Niedziela Trójcy Świętej), Przemienienie Pańskie (6/19 sierpnia), Zaśnięcie Bogarodzicy (15/28 sierpnia).

Trzy spośród „Dwunastu wielkich świąt” uzależnione są od daty święta Zmartwychwstania i są przez to „ruchome”, wszystkie pozostałe zaś są „ustalone”. Siedem spośród nich to święta Pańskie, a pięć poświęconych jest Bogurodzicy. Każdy dzień w roku poświęcony jest świętym albo doniosłym wydarzeniom z życia Jezusa Chrystusa. Święci, wśród których szczególne miejsce zajmuje Matka Boża, pociągają wiernych swoim przykładem życia i wiary, stanowią przykład do naśladowania oraz są orędownikami za nas przed Bogiem. W roku cerkiewnym są również dni, które cerkiew poświęca zmarłym, w które nakazuje przestrzeganie postów. Wówczas nabożeństwo różni się od codziennego swym charakterem lub treścią.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
wiecej »

Reklama