21 września rozpoczęło się dwudniowe spotkanie rady przygotowującej zapowiedziane 19 września przez Papieża Zgromadzenie Specjalne Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu.
Wybrany przez Benedykta XVI temat brzmi: „Kościół katolicki na Bliskim Wschodzie: komunia i świadectwo. Mnóstwo wierzących miało jedno serce i jedną duszę (Dz 4, 32)”. Synod odbędzie się od 10 do 24 października 2010 r.
Jak powiedział sekretarz generalny Synodu Biskupów w wywiadzie dla L’Osservatore Romano z 20 października 2009 r., w spotkaniu rady bierze udział pięciu patriarchów i trzech innych biskupów bliskowschodnich oraz czterech kardynałów kurialnych i eksperci. Abp Nikola Eterović poinformował, że biskupi Bliskiego Wschodu już od lat zastanawiali się nad możliwością zwołania specjalnego Synodu dla ich regionu. Na decyzję Papieża wpłynęła jego niedawna podróż do Ziemi Świętej.
Zgromadzenie synodalne odbędzie się, jak zawsze, w Watykanie. Obok katolickich biskupów różnych obrządków z krajów Bliskiego Wschodu i przedstawicieli Kościoła Powszechnego niewątpliwie wezmą w nim udział braterscy delegaci ekumeniczni. Również w jakiś sposób wysłuchany zostanie głos żydów i muzułmanów. Bliższe szczegóły tematyki poznamy z dokumentu wstępnego zwanego Lineamenta, który powinien się ukazać przed końcem roku. Publikację dokumentu roboczego Instrumentum laboris planuje się około Wielkanocy. Synod regionalny jest zupełną nowością – podkreślił chorwacki arcybiskup. Dotychczas oprócz zgromadzeń zwyczajnych zwoływano je jedynie dla całych kontynentów, a dwa razy dla pojedynczych krajów, mianowicie Holandii i Libanu.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.