Za trzy dni mija termin ewentualnego rozwiązania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jest to możliwe, bo sprawozdanie z ubiegłorocznej działalności odrzuciły: Sejm i Senat. Rozwiązanie KRRiT nie nastąpi jednak, jeśli do piątku prezydent nie podejmie żadnej decyzji.
Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji w wypadku odrzucenia sprawozdania przez Sejm i Senat kadencja wszystkich członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni, liczonych od dnia ostatniej uchwały o odrzuceniu sprawozdania KRRiT. Ostatnią uchwałę w tej sprawie przyjął Sejm 11 września.
Ustawa mówi jednak, że "wygaśnięcie kadencji Krajowej Rady nie następuje, jeżeli nie zostanie potwierdzone przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej".
Minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda przy okazji odrzucenia sprawozdania przez Sejm nie chciał powiedzieć, jaką decyzję odnośnie sprawozdania KRRiT podejmie Lech Kaczyński. "Tę decyzję podejmie pan prezydent sam i myślę, że rozważa to cały czas" - mówił PAP Duda.
Do tej pory nie zdarzyło się, by Krajowa Rada została rozwiązana wskutek odrzucenia sprawozdania. W ubiegłym roku sprawozdanie KRRiT odrzucił Sejm i Senat, rozwiązania KRRiT nie potwierdził natomiast prezydent.
W tym roku o odrzucenie sprawozdania KRRiT przez wszystkie trzy uprawnione do tego organy, a co za tym idzie o rozwiązanie Krajowej Rady apelowali twórcy. Wielokrotnie miało to miejsce przy okazji dyskusji na temat ustawy medialnej, którą następnie zawetował prezydent.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.