W poniedziałek minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak przedstawi premierowi kandydaturę nowego prezesa ZUS. Obecnie o to stanowisko ubiega się dwóch kandydatów: Zbigniew Derdziuk i Artur Brzóska.
"Jeszcze muszę się z nimi spotkać, by wiedzieć, czy potwierdzają swoje zainteresowanie tym stanowiskiem" - powiedziała min. Fedak w piątek PAP. Spotkanie zaplanowano na poniedziałek. Wówczas też Fedak podejmie ostateczną decyzję, który z dwóch kandydatów, wyłonionych w zorganizowanym przez MPiPS konkursie, będzie prezesem ZUS.
Prezesa ZUS powołuje premier na wniosek minister pracy i polityki społecznej.
Aplikacje na szefa ZUS złożyło 19 osób. Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczęło się w środę. Po analizie formalnej dokumentacji wyłoniono 12 osób, które dopuszczono do testu wiedzy. Jedna osoba nie stawiła się, więc do sprawdzianu przystąpiło 11 kandydatów. Do testów psychologicznych zostały dopuszczone trzy osoby.
Zbigniew Derdziuk to b. minister bez teki w rządzie Donalda Tuska. Pełnił funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera za rządów Jerzego Buzka i Kazimierza Marcinkiewicza.
Artur Brzóska jest aktualnie członkiem zarządu ZUS ds. administracyjno-technicznych.
Zmiany kadrowe w ZUS mają związek z zatrzymaniem przed dwoma tygodniami przez ABW pod zarzutem łapownictwa: prezesa ZUS Sylwestra R., dyrektora szczecińskiego oddziału ZUS i trzech innych osób.
Obowiązki prezesa ZUS pełni obecnie Elżbieta Łopacińska, która wcześniej była członkiem zarządu ds. świadczeń. Zapowiedziała, że obowiązki będzie pełniła do czasu rozstrzygnięcia konkursu na prezesa Zakładu. Zaznaczyła, że nie będzie ubiegać się o to stanowisko.
B. prezes Sylwester R. usłyszał sześć zarzutów dotyczących łapownictwa i czerpania korzyści majątkowych w związku z pełnioną funkcją. Miał przyjmować prezenty m.in. telewizor, pobyt w hotelu i materiały budowlane. B. dyr. Szczecińskiego oddziału ZUS Tadeusz D. usłyszał zarzuty zarówno dawania łapówek, jak i nakłaniania do wręczania mu korzyści majątkowych.
Pozostali trzej podejrzani usłyszeli po jednym zarzucie. Sąd Okręgowy w Szczecinie zastosował tydzień temu 3-miesięczny areszt wobec 4 z 5 podejrzanych. Na wolności pozostał Jan A., który przyznał się do stawianych mu zarzutów. Obrońcy podejrzanych w aferze korupcyjnej złożyli zażalenie na zastosowanie przez sąd aresztu.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.