Benedykt XVI wzywa Kościół w Czechach do odważnego dawania świadectwa Ewangelii

Do odważnego dawania świadectwa Ewangelii współczesnemu światu zachęcił papież duchowieństwo, zakonników oraz członków ruchów kościelnych Republiki Czeskiej.

Podczas uroczystych nieszporów w praskiej katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha przypomniał bogate tradycje chrześcijaństwa nad Wełtawą oraz wskazał na konieczność umacniania wartości duchowych i moralnych we współczesnym społeczeństwie. Jednocześnie zaznaczył, że Kościół nie domaga się dla siebie żadnych przywilejów, „chce jedynie móc działać swobodnie w służbie wszystkich i w duchu ewangelicznym”.

Mówiąc o wybitnych postaciach w dziejach czeskiego Kościoła papież podkreślił, że obok wielkich świętych patronów, należy do nich zaliczyć dwóch arcybiskupów praskich z minionego wieku, kardynałów Josefa Berana i Františka Tomáška oraz licznych biskupów, księży, osoby zakonne i wiernych świeckich, którzy mężnie przeciwstawiali się prześladowaniom komunistycznym. - Ich bohaterstwo przypomina, że tylko z osobistego poznania i głębokiej więzi z Chrystusem możliwe jest czerpanie energii duchowej, aby w pełni urzeczywistnić powołanie chrześcijańskie - zauważył Benedykt XVI. Papież zachęcił elitę tutejszego Kościoła, by dbała o czytelność orędzia ewangelicznego, oraz, by miłość Chrystusa jaśniała w każdej parafii i wspólnocie, w różnych stowarzyszeniach i ruchach.

Ojciec Święty nawiązał do dwudziestej rocznicy obalenia reżimu komunistycznego i odzyskania przez Kościół możliwości swobodnego działania. Zauważył, że mimo wolności politycznej także dziś nie jest łatwo żyć i świadczyć o Ewangelii. Społeczeństwo nosi bowiem nadal rany zadane przez ideologię ateistyczną i często jest zafascynowane mentalnością hedonistycznego konsumizmu. Łączy się to z niebezpiecznym kryzysem wartości oraz wypływającym stąd upowszechniającym się relatywizmem etycznym i kulturowym. - W tym kontekście palącą sprawą staje się nowe zaangażowanie wszystkich składników Kościoła na rzecz umacniania wartości duchowych i moralnych w dzisiejszym społeczeństwie - powiedział papież. Wskazał, że obok działalności charytatywnej duże znaczenie ma w tej dziedzinie praca szkół katolickich oraz rozwijanie duszpasterstwa młodzieży. Podkreślił potrzebę rozwijania współpracy z instytucjami zarówno publicznymi, jak i prywatnymi, aby służyć wszystkim.

Benedykt XVI zachęcił biskupów i kapłanów do niestrudzonej pracy na rzecz osób powierzonych ich opiece. Osoby konsekrowane wezwał do głoszenia prymatu Boga w życiu każdego człowieka, zaś seminarzystów do zdobywania solidnej formacji. Przypominając ważne przypadające obecnie rocznice papież zachęcił czeski Kościół do kroczenia z entuzjazmem drogami wiary.


 
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
3°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
wiecej »