Benedykta XVI powitała „nieuważna i obojętna” Praga, „bez flag i bez plakatów” - relacjonuje pierwszy dzień papieskiej pielgrzymki do republiki Czeskiej Marco Politi. Watykanista rzymskiego dziennika „La Repubblica” podkreśla, że „papież Ratzinger wie, że jest ona wyzwaniem w sercu zeświecczonej Europy”.
„Dwadzieścia lat po upadku komunistycznego imperium, Ratzinger stawia podczas tej pielgrzymki problem treści wolności. Mówi o tym kilka razy w ciągu dnia. W katedrze św. Wacława mówi o tym, co mu leży na sercu: po długiej «zimie komunizmu», w społeczeństwie noszącym jeszcze rany ateistycznej ideologii, wyzwanie polega na zmierzeniu się z «mentalnością hedonistycznego konsumpcjonizmu, z niebezpiecznym kryzysem wartości ludzkich i religijnych, szerzącym się relatywizmem w dziedzinie etyki i kultury»” - pisze Politi.
Podkreśla, że prezydent Vaclav Klaus przytakiwał wszystkiemu, co mówił papież, „zgodność rozwiała się jednak, gdy mowa była o sprawach praktycznych”. Chodzi o zwrot Kościołowi majątku, przejętego przez państwo za czasów komunizmu, co jak powiedział premier Fischer, „w dobie światowego kryzysu gospodarczego nie należy do priorytetów”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.