W diecezji sosnowieckiej trwają przygotowania do uruchomienia pierwszego Okna Życia. Powstaje przy klasztorze sióstr karmelitanek. 29 września (wtorek) poświęci je bp Grzegorz Kaszak.
- Okno Życia ma być wypełnieniem hasła duszpasterskiego „Otoczmy troską życie” i dziękczynieniem za dar życia – podkreśla bp Grzegorz Kaszak. Za przygotowanie miejsca, gdzie matki mogą bez żadnych zobowiązań bezpiecznie zostawić niedawno urodzone dziecko odpowiada Caritas Diecezji Sosnowieckiej.
– O godz. 13.00 Okno Życia oficjalnie zostanie uruchomione, choć mam nadzieję, że nigdy nie będzie otwierane. Jeśli jednak któraś z mam zdecyduje się na zostawienie swojego dziecka, siostry karmelitanki natychmiast się nim zaopiekują, a później bardzo szybko zostanie przekazane do adopcji. W ten sposób znajdzie kochająca rodzinę i będzie mogło normalnie dorastać – opowiada ks. Stefan Wyporski.
Okno Życia to specjalne miejsce z ogrzewaniem i wentylacją. Po otwarciu okna uruchamiać się będzie alarm, który wezwie mieszkające w domu siostry. Matka pozostawiająca dziecko zachowa anonimowość i nie będzie poszukiwana przez sąd. Natomiast dziecko bezzwłocznie trafi do szpitala na oddział noworodków, gdzie przejdzie badania, a o jego dalszym losie zadecyduje sąd i ośrodki adopcyjne.
Zadaniem sióstr opiekujących się „Oknem Życia” będzie także zadbanie o dziecko do czasu przyjazdu pogotowia oraz powiadomienie ośrodka adopcyjnego Ten natychmiast powiadamia sąd, występując równocześnie z dwiema prośbami: o wydanie postanowienia w sprawie zarządzeń opiekuńczych dotyczących dziecka oraz o nadanie dziecku tożsamości, czyli imienia i nazwiska. Pierwsze Okno Życia w Polsce zostało otwarte w marcu 2006 r. w Krakowie u sióstr nazaretanek.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.