Dwoje pracowników ministerstwa skarbu zostało w czwartek członkami rad nadzorczych TVP i Polskiego Radia. Minister skarbu uzupełnił w ten sposób skład rad nadzorczych mediów publicznych, w których od ponad tygodnia były wakaty po rezygnacji prof. Ewy Nowińskiej i prof. Ryszarda Markiewicza.
Ich miejsce zajęli: w TVP Katarzyna Zielińska - radca prawny w MSP, w Polskim Radiu - Grzegorz Borowiec - dyrektor generalny w MSP - poinformował w czwartek PAP rzecznik resortu Maciej Wewiór.
Dodał, że resort nie będzie odwoływał się od decyzji KRS, który odmówił ministrowi bycia stroną w postępowaniu dotyczącym rejestracji nowych władz TVP.
"Cieszymy się, że sąd rejestrowy wydał decyzję. Nareszcie jest jasne jakie są organy spółki" - powiedział Wewiór.
W środę KRS potwierdził, że to Bogusław Szwedo, a nie Piotr Farfał, jest p.o. prezesem TVP. Sąd rejestrowy wykreślił poprzedni zarząd i wpisał nowy, w skład którego, obok Szwedo wchodzi, Małgorzata Wiśnicka-Hińcza.
Oprócz Farfała, KRS wykreślił też trzech zawieszonych członków zarządu telewizji: Andrzeja Urbańskiego, Sławomira Siwka i Marcina Bochenka. Zarejestrował natomiast nową Radę Nadzorczą TVP. Rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie Wojciech Małek potwierdził też środową informację, iż sąd odmówił ministrowi skarbu i Piotrowi Farfałowi uczestniczenia w postępowaniu jako strony.
Właśnie spór o władzę w TVP był przyczyną, że z członkostwa w radach nadzorczych mediów publicznych zrezygnowali prof. Nowińska i prof. Markiewicz. Minister skarbu wskazał ich na podstawie rekomendacji środowisk naukowych.
Po kilku tygodniach, kiedy sytuacja w TVP zrobiła się bardzo napięta (Farfał nie uznał nowej rady nadzorczej i nie wpuścił jej do budynku TVP), oboje z członkostwa w radach zrezygnowali. Prof. Nowińska mówiła wówczas, że nie chce uczestniczyć w "walkach o krzesła" oraz nie chce by profesora uniwersytetu, który jest z natury apolityczny, łączyć z jakąkolwiek opcją. Prof. Markiewicz zdążył wziąć udział w jednym posiedzeniu RN Polskiego Radia i - jak mówiła prof. Nowińska - "miał bardzo mroczne przewidywania co do swojej roli" - dlatego także podał się do dymisji.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.