Rząd USA broni zmiany planów obrony rakietowej

Na przesłuchaniach przed Komisją Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów wyżsi przedstawiciele administracji USA bronili w czwartek decyzji prezydenta Baracka Obamy o rezygnacji z tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach.

Podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher i podsekretarz obrony Michele Flournoy zapewniały, że zmianę planów podyktowały wyłącznie względy militarne, a nie naciski Rosji.

Powtarzając wcześniejsze argumenty Obamy i szefa Pentagonu Roberta Gatesa, Tauscher i Flournoy podkreślały, że o rezygnacji z tarczy przesądziły nowe ustalenia wywiadu, iż większym zagrożeniem są na razie irańskie rakiety krótkiego i średniego zasięgu, a nie rakiety międzykontynentalne, przed którymi miał chronić system planowany w Polsce i Czechach.

"Tu nie chodzi o Rosję. Nigdy nie chodziło o Rosję" - powiedziała Flournoy.

Republikańscy kongresmani nie byli przekonani tymi argumentami. "Myślę, że to są wątpliwe założenia, a decyzja będzie miała niemałe konsekwencje geopolityczne" - powiedział republikański kongresman Howard McKeon z Kalifornii.

Zwrócił uwagę, że ustalenia wywiadu mogą się znowu zmienić - na co wskazuje, jego zdaniem, niedawne ujawnienie drugich zakładów nuklearnych w Iranie, w mieście Kum. Powiedział też, że nic nie wskazuje na to, by rezygnacja z instalacji tarczy w Polsce, przeciw której protestowała Rosja, skłoniła rząd rosyjski do pomocy USA w wywarciu nacisku na Iran, aby porzucił plany zbrojeń atomowych.

Tauscher oświadczyła, że decyzja prezydenta "nie była częścią jakiejkolwiek umowy +coś za coś+". "Jeżeli jednak wskutek tej decyzji stosunki z Rosją się poprawią, powinniśmy się cieszyć z takiej korzyści" - dodała.

Nowy system amerykańskiej obrony rakietowej w Europie ma się opierać na rakietach przechwytujących rozmieszczonych na morzu, lądzie i w powietrzu. Gates powiedział wcześniej, że elementy tego systemu mogą się ostatecznie znaleźć w Polsce i Republice Czeskiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Wtorek
noc
19°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
29°C Wtorek
wieczór
wiecej »