Do gnieźnieńskich policjantów, którzy w czwartek protestowali przeciw stosunkom panującym w tamtejszym garnizonie, przyjechał w piątek komendant wojewódzki policji w Poznaniu gen. Wojciech Olbryś. Przedstawił im plan działań naprawczych.
Bezpośrednią przyczyną protestu ponad 100 policjantów była próba samobójcza jednego z gnieźnieńskich funkcjonariuszy. W środę wieczorem 49-letni policjant z 26-letnim stażem, pracujący jako oficer dyżurny, tuż przed podjęciem obowiązków strzelił sobie w głowę. Trafił do szpitala w Poznaniu. Według jego kolegów próba samobójcza miała związek z mobbingiem stosowanym przez komendanta powiatowego.
Piątkowe spotkanie z policjantami i pracownikami cywilnymi w Gnieźnie trwało ponad dwie godziny. "Komendant po wysłuchaniu opinii funkcjonariuszy wyjaśnił im, jakie działania podjął, aby rozwiązać problemy gnieźnieńskiej jednostki" - powiedział PAP rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.
Komendant zarządził kontrolę doraźną w jednostce w Gnieźnie. Ma ona wyjaśnić sprawę próby samobójczej policjanta oraz przyczyny złej atmosfery panującą w jednostce, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków przełożony - podwładni.
"Komendant Powiatowy w Gnieźnie obecnie przebywa na urlopie i jest do dyspozycji komendanta wojewódzkiego. W ciągu dwóch tygodni będą znane wyniki kontroli doraźnej, po której komendant wojewódzki podejmie decyzje, co do przyszłości powiatowej jednostki" - powiedział PAP Borowiak.
Związkowcy policyjni są zadowoleni ze spotkania. "To, co komendant u nas usłyszał to było dla niego wstrząsające. Jesteśmy dobrej myśli i mamy nadzieję na pozytywne rozwiązanie tej sprawy" - powiedział PAP wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Policjantów w Gnieźnie Krzysztof Hernacki.
Komendant policji w Gnieźnie nie chce komentować wydarzeń do czasu zakończenia postępowania kontrolnego.
Do wspólnej modlitwy zaproszeni są duchowni i wszyscy wierni.
Zmarł papież Franciszek. Odszedł o godz. 7.35 - informuje Radio Watykańskie.
W akcji bierze udział ponad 150 strażaków zawodowych i OSP i inne służby.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha.
A to z racji wspólnej w tym roku daty obchodów Wielkiej Nocy.
"Niech światło pokoju promieniuje na całą Ziemię Świętą i na cały świat."
W 2024 r. do Izraela przyjechał niecały milion turystów z zagranicy; w 2019 r. - ponad 4,5 mln.