Były nuncjusz apostolski w Niemczech, kard. Giovanni Lajolo, zwrócił uwagę na szczęśliwy układ w polityce światowej w 1989 r., który doprowadził do „upadku muru berlińskiego”.
W czasie przyjęcia w ambasadzie niemieckiej przy Stolicy Apostolskiej kard. Lajolo powiedział, że w tamtym czasie na szczytach światowej polityki stały wielkie osobowości. Wśród nich wymienił papieża Jana Pawła II, Michaiła Gorbaczowa, prezydentów Ronalda Reagana i George’a Busha seniora oraz kanclerza Helmuta Kohla.
Ówczesny kanclerz Niemiec “swoim doskonałym wyczuciem politycznym natychmiast wyczuł odpowiedni moment i nie zwlekał ani chwili”, stwierdził watykański hierarcha. Dodał, że należy pamiętać także o wielkim wpływie moralnym Jana Pawła II. Swoim charyzmatem, swoimi apelami i przemówieniami, a także stanowczością wspierał zwłaszcza NSZZ „Solidarność”, która jako pierwsza zdołała obalić system komunistyczny, dając początek przemianom w innych krajach bloku wschodniego.
Ambasador Niemiec przy Stolicy Apostolskiej, Hans-Henning Horstmann powiedział, że nie byłoby upadu uru berlińskiego w listopadzie 1989 r., gdyby nie odwaga Polaków , gdyby nie mądrość papieża Jana Pawła II, gdyby nie dalekowzroczność Gorbaczowa, zdecydowanie George’a Busha seniora i bardzo ludzka postawa Vaclava Havla.
Amb. Horstmann przypomniał też, że historia współczesnych Niemiec to sukces, bazujący przede wszystkim na chrześcijańskich korzeniach i na konstruktywnej współpracy między Kościołem katolickim, ewangelickim oraz państwem „w tym kraju ekumenizmu”.
Rocznica utworzenia zjednoczonych Niemiec oraz upadku muru berlińskiego są okazją do ponowienia apelu do Niemców o ich odpowiedzialność za pokój, za prawa człowieka, za wolność i wielki projekt jedności europejskiej – powiedział niemiecki dyplomata.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.