A. Duda: "Cieszę się, że jesteśmy dziś razem"

- Cieszę się, że chociaż mamy różne poglądy polityczne, jesteśmy razem przy znaku Solidarności. Bo ta wartość jest wspólna - podkreślił w swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 36. rocznicy Sierpnia'80.

W historycznej Sali BHP 31 sierpnia rozpoczęły się oficjalne obchody 36. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele z różnych stron sceny politycznej, m.in. premier Beata Szydło, szef MON Antoni Macierewicz, a także wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz posłowie Jerzy Borawczak czy Paweł Kukiz.

W obchodach uczestniczyli także sygnatariusze porozumień, działacze "Solidarności" i opozycjoniści - m.in. Andrzej Kołodziej, Krzysztof Wyszkowski, Kornel Morawiecki czy Andrzej Gwiazda. Nie zabrakło także przedstawicieli Kościoła na czele z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem, metropolitą gdańskim.

Lech Wałęsa, został zaproszony i jako pierwszy miał zabrać głos, jednak zdecydował się nie brać udziału w uroczystości.

Punktem kulminacyjnym spotkania było przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy. - Już drugi raz przemawiam w tej wspaniałej sali jako prezydent. W 1980 r. miałem tylko 8 lat. Dla mnie Solidarność to legenda. To wielka legenda dążenia do wolności, sprawiedliwości, normalności. Żeby młodzi Polacy mogli czytać, co się chce. Żeby w sklepie nie było tylko octu, żeby nie trzeba było się zmieniać z mamą pół dnia, żeby kupić szynkę na Boże Narodzenie - mówił.

A. Duda podkreślił, że uzyskane dzięki Solidarności wartości "zawdzięczamy wielu osobom". - Polska się zmieniła dzięki państwu, którzy siedzicie tutaj na sali, a także Lechowi Wałęsie, którego na sali wprawdzie nie ma, ale widzimy go na historycznym zdjęciu tuż obok mównicy - zaznaczył prezydent.

- Chylę czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych czasów. Wiele wycierpieliście i wasze rodziny też. Jedni zginęli, inni latami siedzieli w więzieniach. Patrzę na Kołodzieja, Gwiazdę i Borusewicza i dziękuję, że możemy się spotkać w radości, w tej sali tak niezwykle symbolicznej, historycznej. Dziękuje, bo nie byłoby nas tu dzisiaj, a na pewno mnie na tym miejscu, gdybyście się wtedy nie zawzięli z pełną determinacją - dziękował zebranym.

A. Duda przyznał, że zdaje sobie sprawę, że przez te lata losy opozycjonistów różnie się potoczyły - również te polityczne. - Spieramy się. Są między nami podziały, ale w wolnej Polsce, w ramach demokracji - tłumaczył. Wspominał również swoje rozmowy ze śp. Lechem Kaczyńskim o strajku na Wybrzeżu. - Pan prezydent podkreślał, że byliście bardzo odważni. Kiedyś powiedział: "My dzisiaj z Borsukiem (chodzi o Bogdana Borusewicza, przyp. JH) jesteśmy po różnych barykadach, ale nigdy mu nie odmówię odwagi. On był nieugięty, prawdziwy twardziel" - opowiadał A. Duda.

-  Solidarność była pierwszym i jedynym takim związkiem za żelazną kurtyną. To do niego zapisało się 10 mln osób. To jedna trzecia całego narodu. Taka była siła pragnienia wolności. Wierzę, że młode pokolenie będzie pamiętało o zasługach tych, którzy się nie ugięli w najtrudniejszych czasach - zakończył prezydent. A. Duda: "Cieszę się, że jesteśmy dziś razem"   Jan Hlebowicz /Foto Gość Prezydent Andrzej Duda w trakcie przemówienia

Głos zabrał także Piotr Duda. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" odniósł się do niedawnego pogrzebu "Inki" i "Zagończyka". - Jestem dumny z tego, że związek zawodowy "Solidarność" mógł być obecny, a także był organizatorem uroczystości pogrzebowych. Można powiedzieć, że wypełniliśmy testament żołnierzy wyklętych - podkreślił. 

Szef "S" mówił, że jednym z postulatów robotników strajkujących w sierpniu 1980 r. były wolne soboty. - My chcemy wolnych niedziel, ograniczenia handlu w niedzielę, bo niedziela jest dla Boga i rodziny - powiedział. - Zebraliśmy na dzień dzisiejszy ponad 350 tys. podpisów. 2 września składamy projekt w samo południe u pana marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - zapowiedział.

- Dzisiaj próbują niektóre środowiska głośno krzyczeć, lamentować, że zawłaszczamy sobie Solidarność. Nie, myśmy Solidarność uratowali od zagłady, bo na początku lat 90. Solidarność już nie była niektórym potrzebna: "Zrobili swoje, mogą iść do muzeum" - podsumował szef "S".

W trakcie uroczystości wręczone zostały honorowe medale z okazji 40. rocznicy powstania KOR-u. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. Antoni Macierewicz, szef MON. W swoim przemówieniu podziękował wszystkim robotnikom, członkom i przewodniczącym "Solidarności".

- Chylę przed wami głowę za to, że przetrwaliście najtrudniejsze lata, te które nastąpiły po 1989 roku, te w których mieliście być oddani nie do muzeum, ale na złom. "Solidarność" miała pójść do kąta bo przeszkadzała tym, którzy chcieli kontynuować wyzysk komunistyczny w nowych formach. Nie jest przecież żadną przesadą, że byli to ludzie, którzy legitymacje PZPR zamienili często na fotele sejmowe, senackie i rządowe i bankowe - mówił.

- Solidarność przez cały czas żyła i dawała całemu narodowi, społeczeństwu, politykom niepodległościowym, zaplecze i wiarę do walki przeciwko tej nowej formie zniewolenia. Dziś możemy powiedzieć jesteśmy dzięki wam, dzięki "Solidarności", dzięki duchowi solidarności, czerpiącej z tradycji niepodległościowej, czerpiącej z wiary katolickiej, czerpiącej z całego zasobu, wysiłku jakie nasze rodziny włożyły, z idei harcerskiej - jesteśmy wreszcie na drodze do odbudowy prawdziwie niepodległego, sprawiedliwego państwa bazującego na katolickiej nauce społecznej - dodał.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Stefan1
  31.08.2016 19:48
  "Dnia pamiętnego......" z czego to? No właśnie z czego? Odpowiem : to z dnia gdy wielu z mnas strajkowało, protestowało a wśród których nie było ani jednej DUDY bo jedna walcząc stała z mamusią w kolejce po szynkę a druga będąc w komandosach stała na straży rządu komunistów. Dzisiaj? Dzisiaj są boCHaterami, tak bohaterami przez "ch". A gdzie był wtedy ten który im pisze co gadać mają? Wiadomo o kim mowa. A gdzie w stanie wojennym był ten piszący im przemówienia przed którym na kolana padają? Był na komisariacie, po co? Potwierdzić że stał gdzie ZOMO? A może był 17. 12. 1981r. nadać newsa na tych których jeszcze nie złapano?
 • eniac
  31.08.2016 20:31
  Razem to znaczy Duda z Dudą
 • halinkaa
  31.08.2016 21:49
  A robotnikom się poprawiło w wyniku tych wszystkich pozytywnych przemian? czy tylko nadbudowie
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
10°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
12°C Piątek
dzień
13°C Piątek
wieczór
wiecej »