Ściślejsza współpraca z organizacjami świeckimi, dostęp do edukacji katolickiej, promocja praw afrykańskiej kobiety – to niektóre z propozycji afrykańskich intelektualistów, którzy wystosowali list do ojców synodalnych. Warsztaty zorganizowane przez włoską organizację Pax Romana odbyły się w Rzymie w dniach 29 września – 2 października i zgromadziły przedstawicieli ruchów katolickich z tego kontynentu.
Wyżywienie, sprawiedliwość społeczna, polityka, edukacja, równość kobiety i mężczyzny oraz globalizacja to tematy, wokół których koncentrowała się dyskusja. Uczestnicy warsztatów opracowali szereg propozycji, które są konkretnymi rozwiązaniami. „Kościół powinien jeszcze bardziej zaangażować się w obronę i promocję rodzinnego modelu rolnictwa, wspierając jego produktywność, a przeciwstawiając się przemysłowej eksploatacji ziemi – czytamy w dokumencie końcowym. – Tylko wzrost wydajności małych gospodarstw pomoże milionom rolników wyjść z ekstremalnej biedy i niegodnych warunków życia”.
W dziedzinie edukacji konieczny jest szerszy dostęp do katolickich ośrodków kształcenia. Przeszkodą nie mogą być niebagatelne opłaty, które zamykają młodym drogi rozwoju. Misją katolickiej szkoły jest również kształcenie nowych, odpowiedzialnych liderów, respektujących wymagania etyki społecznej i politycznej.
Afrykański Kościół ma być „piątą Ewangelią”, głosem milionów imigrantów, przypominając o tym zjawisku. Konieczne jest też budowanie pozytywnego wizerunku imigrantów oraz ukazywanie dobroczynnych skutków ich obecności w społeczeństwie. Chrześcijanie mają być też narzędziem pokoju i pojednania. W Afryce – przypominają tamtejsi intelektualiści – konieczne jest pojednanie z okrutną przeszłością. Ma ono wymiar społeczno-ekonomiczny. W wielu wypadkach niezbędne są zmiany dzielących struktur społecznych i wypracowanie drogi sprawiedliwości, by kompromisy uzdrowiły rany.
To Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!