Debata o zasadzie Solidarności jako fundamentu Unii Europejskiej towarzyszyć będzie Pierwszym Katolickim Dniom Społecznym dla Europy, które pod hasłem „Solidarność - wyzwaniem dla Europy”, odbędą się od 8 do 11 października w Gdańsku
W marcu 2007 r. COMECE zorganizowała w Rzymie specjalny kongres z okazji 50. rocznicy Traktatów Rzymskich ustanawiających Wspólnoty Europejskie. Jego uczestnicy zostali przyjęci przez Ojca Świętego Benedykta XVI. W spotkaniu wzięło udział ok. 400 przedstawicieli środowisk chrześcijańskich z całej Europy, m.in. delegacje 23 konferencji biskupów z krajów UE, reprezentanci Europejskiej Konferencji Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Zakonnych (UCESM), europejskiej unii dominikanów i dominikanek „Espace”, Europejskiego Biura Informacyjnego Jezuitów (OCIPE), sieć IXE, przedstawiciele Francuskich Tygodni Społecznych, Centralnej Rady Katolików Niemieckich (ZdK) oraz wielu innych ruchów świeckich.
W 2007 r. biskupi z COMECE zaapelowali o to, by na forum unijnym zwrócić większą uwagę na problemy rodziny. Komisja wydała specjalny dokument roboczy zatytułowany: „Propozycja Strategii Unii Europejskiej na rzecz Poparcia Małżeństwa”.
Jego autorzy są przekonani, że w obliczu dostrzegalnej na naszym kontynencie katastrofy demograficznej i wzrastania liczby rozwodów trwałe rodziny są dla Europy ważnym kapitałem społecznym. Wprawdzie podstawową odpowiedzialność w tej dziedzinie ponoszą poszczególne państwa członkowskie, jednak wiele korzystnych działań na tym polu mogą również podejmować instytucje unijne.
Jesienią 2008 r. Plenarne obrady COMECE poświęcone były analizie skutków kryzysu finansowego w Europie. Biskupi podkreślili, że kryzys finansowy ujawnił znacznie głębszy kryzys duchowy i błędny porządek wartości w życiu społeczeństw. Przejawia się on m.in. w tym, że wartość pracy ludzkiej zeszła na dalszy plan wobec pragnienia zysku.
Przewodniczący COMECE bp Adrianus Van Luyn podkreślił, że „ten, kto widzi w kryzysie finansowym jedynie brak przejrzystości i odpowiedzialności prawnej, nie dostrzega, że pod znakiem zapytania staje raczej sam model naszego społeczeństwa. Model ekonomiczny oparty na ciągłej i nieograniczonej konsumpcji ograniczonych zasobów zmierza w złym kierunku” – podkreślił biskup Rotterdamu.
Zdaniem biskupów z COMECE, kryzys finansowy stanowi okazję do podania w wątpliwość stylu życia zachodnich społeczeństw. W tym kontekście zapoznali się oni z raportem „Chrześcijańska refleksja nad zmianami klimatycznymi”, przygotowanym przez grupę ekspertów, powołaną w listopadzie 2007 r.
Dokument ten podkreśla, że zmiany klimatyczne stawiają pod znakiem zapytania przeżycie sporej części ludzkości. Konieczne są w tej sytuacji silne przywództwo polityczne, a także refleksja i debata etyczna, zdolne przekonać obywateli do rezygnacji z dominującego stylu życia, zbyt skoncentrowanego na konsumpcji, a szczególnie z nadmiernego zużywania energii.
Podstawą tej postulowanej zmiany stylu życia powinna stać się cnota umiarkowania. W tym duchu biskupi z COMECE zaapelowali o szacunek dla niedzielnego odpoczynku jako podstawy europejskiego modelu społecznego i czynnika równowagi między pracą i życiem rodzinnym.
W czasie opracowywania nowego traktatu europejskiego COMECE wielokrotnie zwracała uwagę na konieczność odwołania do chrześcijańskich korzeni Europy, wypowiadała się w sprawie wojny w Iraku, na tematy globalizacji, zrównoważonego rozwoju. Co pewien tez czas zabiera głos w obronie podstawowych wartości etycznych włączając się aktywnie w dyskusje biotyczne.
Ostatnio wspierała ratyfikowanie Traktatu z Lizbony. Po wygranym przez zwolenników traktatu referendum w Irlandii COMECE wyraziła radość z tego faktu.
„Biskupi UE wyrażają nadzieję, że Traktat Lizboński umożliwi instytucjom europejskim w sposób bardziej wydajny pracować na rzecz godności człowieka i dobra wspólnego” - czytamy w komunikacie przewodniczącego komisji wydanym 5 października br.
„Ponadto COMECE jest przekonana, że dzięki danym Irlandii gwarancjom zabezpieczone zostaną w całej UE: prawo do życia, ochrony rodziny i prawa rodziców do wychowywania swoich dzieci” - stwierdza komunikat.
Przy tej okazji biskupi z COMECE wyrazili nadzieję, że konsekwencją zinstytucjonalizowanego „otwartego, przejrzystego i regularnego” dialogu między COMECE a instytucjami UE, zagwarantowanego w Traktacie Lizbońskim (artykuł 17) Kościół katolicki będzie w stanie efektywnie towarzyszyć UE we wszystkich jej obszarach, które dotyczą ludzkiej sprawiedliwości i solidarności.
Obecnie przewodniczącym COMECE jest biskup Rotterdamu Adrianus van Luyn z Holandii, wiceprzewodniczącymi: arcybiskup Dublina, Diarmuid Martin z Irlandii oraz biskup pomocniczy Warszawy Piotr Jarecki. Sekretarzem generalnym Komisji jest ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.