Wszelka reforma kościelna musi dokonywać się wewnątrz Kościoła, a nigdy przeciwko niemu. Mówił o tym Benedykt XVI w katechezie podczas audiencji ogólnej przedstawiając postać św. Jana Leonardiego. Żył on we Włoszech na przełomie XVI i XVII wieku, a jego działalność wpisała się w wielką reformę Kościoła po soborze trydenckim.
Św. Jan Leonardi urodził się w Diecimo koło Lukki w roku 1541 w wielodzietnej rodzinie. Początkowo był aptekarzem. Od młodości zafascynowany życiem duchowym odbył z czasem studia teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie w 1572 r. Podejmując apostolat wśród młodzieży założył Towarzystwo Doktryny Chrześcijańskiej, z którego w 1574 r. wyrósł Zakon Kleryków Regularnych Matki Bożej. W szczególny sposób propagował kult Eucharystii i potrzebę upowszechniania prawd katechizmowych. W sugestiach przesłanych do nowo wybranego papieża Pawła V wskazał na konieczność odnowy i reformy Kościoła, która powinna obejmować nie tylko struktury, ale przede wszystkim serca ludzkie. W latach 1602-1603 wraz Janem Vivesem zainicjował działalność watykańskiej Kongregacji Rozkrzewiania Wiary. Opiekując się chorymi braćmi swego zgromadzenia sam stał się ofiarą epidemii. Zmarł 9 października 1609 r. Jego kanonizacja odbyła się w roku 1938. Jest patronem farmaceutów. Jego duchowość oparta na wyjątkowej czci Chrystusa i Matki Bożej niech będzie zachętą dla nas wszystkich do odważnego i radosnego życia własnym powołaniem.
Benedykt XVI nawiązał do słów św. Jana Leonardiego: „Tylko Chrystus i nic ponad niego. Oto recepta dla wszelkich reform duchowych i społecznych”. Wskazał przy tym, że pierwszym miejscem, w którym powinna się dokonać reforma Kościoła jest serce wierzących.
„Kto zamierza przeprowadzić dogłębną reformę religijną i moralną musi przede wszystkim, tak jak dobry lekarz, dokładnie zdiagnozować nękające Kościół zło, tak by móc przepisać na nie jak najwłaściwsze lekarstwo – mówił Papież. – Św. Jan Leonardi pisał: reforma Kościoła musi się dokonywać zarówno w przełożonych, jak i podwładnych. Powinna zacząć się od tych, którzy zarządzają i następnie rozciągnąć się na tych, co im podlegają. Właśnie, dlatego, kiedy zachęcał Pawła V do przeprowadzenia reformy kościelnej, sam troszczył się o formację chrześcijańską ludu, a zwłaszcza najmłodszych, tak by od samego początku wychować ich w nieskażonej wierze i dobrych obyczajach. Postać dzisiejszego świętego zachęca przede wszystkim kapłanów, ale i pozostałych wiernych, do sięgania po najwyższą miarę życia chrześcijańskiego, czyli świętość. Tylko z wierności Chrystusowi może bowiem wypłynąć prawdziwa odnowa kościelna.
W słowie do Polaków, których ok. 400 przybyło na Plac św. Piotra, Benedykt XVI przypomniał o trwających obradach synodalnych:
„Drodzy pielgrzymi polscy! Serdecznie pozdrawiam każdego z was i waszych bliskich. Trwają obrady Synodu Biskupów dla Afryki. Proszę, byście razem ze mną polecali Matce Bożej Różańcowej to ważne wydarzenie. Niech przez posługę Kościoła mieszkańcy Afryki odnajdą drogi wiodące do pojednania, sprawiedliwości i pokoju. Życzę wszystkim ubogacenia duchowego pobytem w Rzymie. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.”
Chodzi o zabezpieczenie przed zagrożeniami płynącymi z Rosji.