Homoseksualiści na ulicach

Tysiące gejów i lesbijek demonstrowały w niedzielę w południe (czasu lokalnego) w Waszyngtonie, domagając się większych praw dla mniejszości seksualnych.

Homoseksualiści przeszli pochodem od Białego Domu do Kapitolu i zebrali się na Mallu, gigantycznym skwerze między siedzibą Kongresu a obeliskiem Waszyngtona.

Zebrani trzymali tęczowe flagi i wznosili hasła z żądaniami pełnej legalizacji małżeństw homoseksualnych.

"Hey Obama, let mama marry mama! (Hej Obama, pozwól mamie poślubić mamę)" - skandowali demonstranci. Były wśród nich pary gejów i lesbijek z dziećmi.

Podobna manifestacja odbyła się tego samego dnia w Chicago.

Poprzedniego dnia w cotygodniowym przemówieniu radiowym prezydent Barack Obama obiecał zniesienie przepisów, które pozwalają gejom na służbę w wojsku pod warunkiem nieujawniania orientacji seksualnej.

Polityka ta, znana pod nazwą "Don't ask, don't tell" (Nie pytaj i nie mów), zabrania przełożonym wypytywania żołnierzy, czy są homoseksualistami, a tym ostatnim zakazuje zachowań umożliwiających odgadnięcie, czy należą do tej mniejszości.

Przyrzekając uchylenie tych przepisów, prezydent użył argumentu pragmatycznego.

"Nie możemy sobie pozwolić na zwalnianie z armii osób o niezwykle ważnych kwalifikacjach" - powiedział.

Zwolennicy pełnego zniesienia dyskryminacji gejów w wojsku zwracają uwagę, że zbyt mało jest tam na przykład tłumaczy z języków takich jak arabski.

Obama nie podał jednak, kiedy zamierza znieść zasadę "Don't ask, don't tell".

W czasie swej kampanii prezydenckiej Obama przyrzekał gejom uchylenie dotychczasowej polityki. Zwłoka w realizacji obietnicy wywołała już protesty lobby homoseksualnego.

W wywiadzie telewizyjnym w niedzielę demokratyczny przewodniczący senackiej Komisji Sił Zbrojnych Carl Levin powiedział, że - jego zdaniem - "jest już możliwe", by przekonać dowódców wojsk do zniesienia zakazu ujawniania przez żołnierzy orientacji seksualnej.

Kiedy w 1993 r. ówczesny prezydent Bill Clinton uchylił ten zakaz, wywołało to masowe protesty konserwatywnej kadry oficerskiej. Zmusiło to Clintona do odwołania tej decyzji i wprowadzenia zasady "Don't ask, don't tell".

Na demonstracji w Waszyngtonie geje domagali się, aby Obama podał termin zniesienia obecnej polityki w wojsku wobec ich mniejszości.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »