- Festiwal muzyki gospel - 7xGospel odbędzie się w Krakowie w dniach od 15 do 25 października - poinformowało PAP biuro prasowe kancelarii prezydenta miasta.
Muzyka ta zabrzmiała w Krakowie już 10 lat temu - w 1999 roku odbyły się tam pierwsze Warsztaty Gospel w Polsce. Ich efektem, jak twierdzą organizatorzy, jest 50 działających w Polsce chórów wykonujących tego typu muzykę.
W roku 2003 zainaugurowano Tydzień Muzyki Gospel, umożliwiający powstającym chórom zaprezentowanie się na gospelowej scenie muzycznej. Trzy lata później, w roku 2006, Tydzień Muzyki Gospel przekształcono w Festiwal 7xGospel.
Impreza ta stała się okazją nie tylko do słuchania muzyki, ale także do poznawania jej historii poprzez wykłady, seminaria i warsztaty. Do tej pory w festiwalu wzięło udział wiele gwiazd gospel z Europy i ze Stanów Zjednoczonych.
W ramach tegorocznego festiwalu, w dniach od 15 do 18 października w Galerii Krakowskiej, zaplanowano cykl imprez i koncertów "Gospel w Galerii Krakowskiej". Zorganizowane zostaną m.in. miniwarsztaty dla dzieci, podczas których będą one mogły poznać anglojęzyczne utwory gospel. Wystąpi jeden z najstarszych w Polsce tego typu chórów - Kraków Gospel Choir.
19 października rozpocznie się European Music Gospel Symposium, podczas którego dyrygenci chórów gospel z całej Unii Europejskiej będą mogli wzbogacić swoją wiedzę na temat aranżacji i interpretacji piosenek, technik wokalnych oraz prowadzenia nagrań w studio.
W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty gospel. Ich uczestnicy spędzą weekend 24 i 25 października ucząc się pieśni, które zaprezentują podczas koncertu finałowego w krakowskiej Filharmonii.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Gospel. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Gospel - rodzaj chrześcijańskiej muzyki sakralnej - ma swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. "Gospel" oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie i jako gatunek muzyczny wiąże się z odmianą spirytual (niektórzy określają go nawet wspólnym mianem spirytual & gospel).
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.