Szef MSZ Austrii Sebastian Kurz w wywiadzie dla "Welt am Sonntag" ostro skrytykował w niedzielę niedawną zapowiedź rządu Niemiec dot. przyjęcia uchodźców z Grecji i Włoch; austriacki polityk ostrzegł też przed stawianiem pod pręgierzem Węgier i Polski.
"Die Welt am Sonntag" przypomina, że kanclerz Angela Merkel zadeklarowała tydzień temu podczas spotkania w Wiedniu, że jej kraj przyjmie miesięcznie kilkuset uchodźców z Grecji i Włoch, by odciążyć te kraje.
"To błędna polityka" - ocenił Kurz. Jego zdaniem zapowiedź Berlina przyniesie odwrotny skutek i pogorszy jeszcze sytuację obu krajów z południa Europy. Dopóki imigranci będą mieli wrażenie, że w końcu i tak dotrą do Niemiec, dopóty będziemy tylko wzmacniać przemytników ludzi i będziemy przyczyniać się do powstawania nowych fal imigrantów - ostrzegł Kurz.
Niemcy i inne kraje UE powinny skoncentrować się na ochronie zewnętrznych granic Unii i przyjmować więcej uchodźców bezpośrednio z obozów w Syrii - uważa szef austriackiej dyplomacji.
Kurz wezwał UE do wycofania się z podjętej w zeszłym roku decyzji o relokacji imigrantów do wszystkich krajów Wspólnoty zgodnie z ustalonymi kwotami. "Ten cel jest całkowicie nierealistyczny" - ocenił.
Polityk Austriackiej Partii Ludowej ostrzegł przed stawianiem Węgier pod pręgierzem w związku z niedzielnym referendum. "Gdyby naszym celem była od początku ochrona zewnętrznych granic UE, a nie relokacja uchodźców, to tego referendum nie byłoby" - zauważył.
"Nie powinniśmy stwarzać wrażenia, że w UE są dwie różne klasy członków" - ostrzegł, dodając, że Niemcy i inne kraje usiłowały narzucić Unii Europejskiej ich politykę migracyjną. "Niebezpiecznym zjawiskiem jest tworzenie przez kilka krajów UE wrażenia, że stoją moralnie wyżej niż pozostałe kraje członkowskie" - powiedział Kurz. Jak zaznaczył, "Węgry, Polska i Słowacja od początku nie popierały polityki zapraszania (uchodźców)".
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.