Reklama

Demonstracja w Harmanli przeciwko migrantom

W Harmanli na południowym wschodzie Bułgarii, gdzie znajduje się największy w kraju ośrodek dla migrantów, kilkuset mieszkańców miasta protestowało w niedzielę przeciwko obecności placówki i planom jej rozbudowy. Ludzie domagają się przeniesienia ośrodka.

Reklama

Na wiecu, zorganizowanym przez miejscowy komitet z udziałem nacjonalistycznej koalicji Front Patriotyczny (PF), lider komitetu Nikołaj Georgijew powiedział, że "nadszedł czas kategorycznie powiedzieć +nie+ ośrodkowi i obecności migrantów w mieście".

O ile miesiąc temu na analogicznej demonstracji ludność Harmanli domagała się przekształcenia ośrodka w tzw. placówkę zamkniętą, której mieszkańcy nie mieliby prawa swobodnie wychodzić i poruszać się po mieście, obecnie chcą zamknięcia ośrodka i przeniesienia go gdzieś indziej.

"Logiczne jest, by zamiast osiedlać w mieście migrantów o obcej dla miejscowej ludności kulturze, zapewnić im warunki bytu w ośrodkach w pobliżu granicy, którą nielegalnie przekroczyli" - stwierdził europoseł PF Angeł Dżambazki. Przypomniał, że według sondaży z połowy września, dwie trzecie Bułgarów uważa kryzys migracyjny za najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Szczególne zaniepokojenie mieszkańców budzą plany rządu rozbudowy ośrodka, który od połowy września jest przepełniony. Obecnie jest w nim 2800 miejsc, a rząd przewiduje powięszenie go o dodatkowe 400. Do czasu przeniesienia ośrodka mieszkańcy domagają się, by ochronę pełniła policja, a nie prywatna firma ochroniarska, jak to ma miejsce obecnie.

Ponad połowa migrantów, znajdujących się w Harmanli, to Afgańczycy. Między nimi a pozostałymi mieszkańcami ośrodka, a także miejscową ludnością, często dochodzi do konfliktów i bójek.

Bułgarskie władze wielokrotnie w ostatnich tygodniach podkreślały konieczność uregulowania stosunków UE z Afganistanem i podpisania porozumienia o readmisji z tym krajem, gdyż wobec braku takiego porozumienia Afgańczyków nie można odsyłać z powrotem do kraju.

W niedzielę premier Bojko Borysow przestrzegł, że jeżeli na konferencji w Brukseli w przyszłym tygodniu, poświęconej Afganistanowi, nie dojdzie do porozumienia w tej sprawie, Bułgaria wycofa swój kontyngent z tego kraju.

Obecnie Bułgaria ma w Afganistanie 110 osób - inspektorów wojskowych szkolących afgańskie siły zbrojne. Część kontyngentu zapewnia ochronę lotniska w Kandaharze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama