Reklama

Cieszyn: Ruszył Festiwal Sztuki Bezdomnej

W Cieszynie ruszył 15 października Festiwal Sztuki Bezdomnej.Trzydniowy festiwal jest okazją do prezentacji twórczości osób bezdomnych lub doświadczonych bezdomnością czy uzależnieniem.

Reklama

Imprezę charytatywną o wymiarze społeczno-artystycznym organizują ludzie skupieni wokół nagrodzonego tegorocznym TOTUSEM Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej "Być Razem".

Marta Drabik, koordynatorka Festiwalu, zwraca uwagę, że jest to szansa kontaktu z twórczością, dla której nie ma miejsca w wielkich salach koncertowych, teatrach, kinach czy galeriach. – Na festiwalu najważniejsi są ludzie, spotkania z nimi, rozmowy, wymiany poglądów i doświadczeń. Wciąż postrzega się bezdomnych jak żuli stojących pod sklepem. My zwracamy uwagę, że bezdomność jest problemem mentalnym, kiedy człowiek czuje się samotny, nie ma gdzie korzeni zapuścić, nie ma domu duchowego – podkreśla organizatorka.

Drabik przyznaje, że otrzymana nagroda Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia bardzo ją cieszy. – Czy wpłynie to na popularność festiwalu, nie wiem. Dla nas ta nagroda jest potwierdzeniem, że to co robimy jest dobre – dodaje działaczka.

Mariusz Andrukiewicz, dyrektor cieszyńskiego stowarzyszenia, przypomina z kolei, że jego organizacja nie zajmuje sie jedynie bezdomnymi, ale pojęcie bezdomności jest tu kluczem do zrozumienia filozofii pomagania. – Uważamy, że każdy z nas, w wymiarze duchowym intelektualnym i psychologicznym, jest w pewien sposób bezdomny, jest w drodze, czegoś szuka. Jeśli tak do tego podejdziemy, to destygmatyzujemy tę bezdomność, którą ludzie najczęściej kojarzą z dworcem, reklamówką, brudem – podkreśla w rozmowie z KAI.

W czasie Festiwalu organizowane są wydarzenia artystyczne, które poruszają tematykę bezdomności, tułactwa, wykorzenienia; pojawią się znani artyści, przedstawiciele organizacji z całej Polski i z zagranicy. W piątek 16 października odbędzie się turniej piłki nożnej drużyn bezdomnych.

Na festiwalu zagrają: Jacek Kleyff, Adam Andryszczyk, Biuro Ochrony Rocka, Yankel Band, Berdo, The Hard Rocket oraz gwiazda Festiwalu – Martyna Jakubowicz.

Zaprezentowane zostaną liczne spektakle i happeningi. Będzie można zobaczyć kilka międzynarodowych wystaw i instalacji audiowizualnych. Pod polsko-czeskim Mostem Wolności przewidziano projekcje takich głośnych filmów dokumentalnych jak: „Przeznaczone do burdelu”, „Boisko Bezdomnych”, czy „Wszyscy jesteśmy z węgla”. Zaplanowano także specjalne warsztaty artystyczne.

Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „Być razem” z Cieszyna prowadzi szereg placówek oferujących pomoc osobom bezdomnym, uzależnionym, ofiarom przemocy, dzieciom i młodzieży ze środowisk zaniedbanych i samotnym matkom. Do najważniejszych inicjatyw należą: Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii „Kontakt”, Hostel dla kobiet i dzieci „Przeciw Przemocy – Wyrównać Szanse”, Centrum Edukacji Socjalnej, Centrum Wolontariatu, Dom Matki i Dziecka „Słonecznik”. W okresie 12 lat działalności z pomocy tych instytucji skorzystało łącznie ok. 30 tys. osób.

10 października cieszyńskie stowarzyszenie otrzymało główną nagrodę Totus 2009 r. w kategorii Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza. Organizacja została uhonorowana za „owocne tworzenie więzi wśród osób wykluczonych społecznie i budowanie społeczeństwa obywatelskiego”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
8°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama